Nokia aktualizuje prognozy sprzedaży

W kwartale zamykającym 2001 r. fiński koncern ma szansę przekroczyć zakładany plan sprzedaży dzięki znaczącemu wzrostowi popytu na telefony komórkowe w październiku i listopadzie. Z szacunków koncernu wynika, że na światowych rynkach w IV kw. 2001 r. sprzeda się 105-110 mln sztuk aparatów komórkowych.

Fiński koncern przedstawił zaktualizowane prognozy dotyczące czwartego kwartału 2001 roku. Zarząd firmy spodziewa się niewielkiego wzrostu przychodów działu Nokia Networks, które będą jednak o 20% mniejsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Lepsze wyniki sprzedaży osiągnie dział Nokia Mobile Phones, którego obroty wzrosną o ponad 25% w stosunku do słabszego III kw. br. Popyt na aparaty komórkowe firmy znacząco wzrósł w październiku i listopadzie, zwłaszcza w Europie i Ameryce. Kwartalny wzrost obrotów całej grupy ma sięgnąć 20 % (7,1 mld euro w III kw. 2001 r).

Nokia szacuje, że czwarty kwartał tego roku powinien przynieść sprzedaż aparatów na poziomie 105-110 mln sztuk. Oznacza to, że całoroczna globalna sprzedaż telefonów zamknie się najprawdopodobniej na poziomie 380 mln sztuk, czyli o 20 mln sztuk mniej niż w całym 2000 r.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Globalny udział Nokii w rynku telefonów komórkowych wyniósł w trzecim kwartale ponad 33% i spadł o 2% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Analitycy spodziewają się jednak, że w IV kw. wzrośnie on do poziomu 36%.

Pełny raport finansowy za okres od października do grudnia br. Nokia przedstawi 24 stycznia 2002 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200