Nokia Siemens buduje hybrydową sieć 4G/satelitarną

Firma Nokia Siemens Networks przystąpiła w USA do budowania hybrydowej sieci zapewniającej szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do internetu, opartej na dwóch technologiach: 4G i transmisji satelitarnej. Sieć nosząca nazwę LightSquared ruszy w drugiej połowie 2011 roku i będzie sukcesywnie rozbudowywana do 2015 roku, osiągając wtedy pełnie swoich możliwości.

Sieć jest budowana na zlecenie firmy inwestycyjnej Harbinger Capital Partners, która zapłaci za nią wykonawcy (Nokia Siemens Networks) ponad 7 mld USD. Po ukończeniu budowy sieć będzie się składać z ok. 40 tys. naziemnych stacji bazowych 4G (wykorzystujących technologię LTE; Long Term Evolution) oraz wielu stacji transmitujących dane drogą satelitarną, i pokryje swym zasięgiem ponad 90% terytorium Stanów Zjednoczonych.

Dzięki zastosowaniu transmisji satelitarnej użytkownicy zamieszkujący obszary, na których nie można było do tej pory korzystać z usług szerokopasmowego dostępu do internetu opartych na technologiach 3G czy 4G, będą teraz mieli taką możliwość.

Zobacz również:

  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie
  • Hotspot z telefonu czy dedykowany router - główne wady i zalety

Harbinger Capital Partners informuje iż nie będzie sprzedawać usług LightSquared indywidualnym użytkownikom. Przyjęta przez firmę strategia zakłada, że usługi sieci LightSquared będą oferowane większym podmiotom: dostawcom usług sieciowych, firmom telekomunikacyjnym, operatorom sieci kablowych i komórkowych i całym przedsiębiorstwom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200