Nokia Siemens Networks ujawnia plany

Pięć miliardów ludzi podłączonych do internetu w 2015 r., obsługa stukrotnie większego ruchu sieciowego niż ma to miejsce obecnie czy rozpowszechnienie konwergentnego modelu telekomunikacji (Fixed-Mobile Convergence) - to wyzwania, z którymi chcą się zmierzyć specjaliści z koncernu NSN. Podczas imprezy Nokia World, odbywającej się w Amsterdamie (4-5 grudnia br.), zostaną zaprezentowane m.in. rozwiązania IMS (IP Multimedia Subsystem), HSPA, LTE, a swą premierą będzie miało kompaktowe urządzenie "Communication Key", łączące ze sobą zalety telefonii komórkowej i internetowej (VoIP).

Według przewidywań ekspertów Nokia Siemens Networks w 2015 r. do internetu będzie miało dostep 5 miliardów ludzi (poprzez sieci stacjonarne, bezprzewodowe i mobilne). Firma już teraz stara się pokazać spektrum swoich produktów, które być może staną się integralną częścią nadchodzących zmian w telekomunikacji. Oprócz tradycyjnych, rozwiniętych technologicznie rynków (Europa, USA) NSN jest mocno zainteresowana regionem Azji-Pacyfiku, a szczególnie Chinami i Indiami. W krajach tych liczba użytkowników telefonii komórkowej i internetu znacznie wzrasta, choć nie ma to jeszcze przełożenia na zadowalający operatorów współczynnik ARPU (średnia przychodów na użytkownika). Nokia Siemens Networks podpisała ostatnio umowę z tajwańskim operatorem Chunghwa na dostawę osprzętu do budowy sieci NGN IMS (Next Generation Networks IP Multimedia Subsystem). W ramach pięcioletniego kontraktu, wartego 21 milionów euro, NSN dostarczy swoje rozwiązania IMS Core (dla operatora) i produkty CPE (dla klientów końcowych), pozwalające przede wszystkim korzystać ze stałych/mobilnych połączeń VoIP. Chunghwa będzie jednym z pierwszych operatorów na terenie Azji-Pacyfiku, udostępniającym telefonię internetową opartą na wielousługowej platformie IMS. Nokia Siemens Networks, wraz z firmą Panasonic Mobile Communications, będzie również tworzyć sieć Super 3G (Long Term Evolution) dla japońskiego operatora NTT DoCoMo. Plany obejmują m.in. instalowanie stacji bazowych, pozwalających uzyskiwać przepływności dochodzące do 160 Mb/s i płynnie przełączać się między coraz bardziej popularnymi sieciami HSPA (HSDPA i HSUPA) a LTE.

Podczas holenderskiego święta Nokii swoją premierą będzie miało urządzenie "Communication Key", wyposażone z jednej strony w interfejs USB (podłączany do komputera), a z drugiej w moduł SIM, identyfikujący i autoryzujący użytkowników sieci komórkowych. "Klucz komunikacyjny" ma znacznie poszerzyć zakres usług, jakie będą dostępne dla mobilnych użytkowników - wśród nich znajdą się: telefonia internetowa, gry sieciowe, przesyłanie dużych plików audio-wideo, komunikatory itp. Jako, że aktywność użytkownika będzie rozpoznawana na podstawie numeru komórkowego (SIM), to dostanie on tylko jeden rachunek - od swojego operatora. Inna możliwość wykorzystania urządzenia to wykonywanie połączeń VoIP (u "naszego" operatora), gdy jesteśmy za granicą - opłaty roamingowe są zwykle wysokie, a część usług nie jest dostępna. Warunkiem jest zainstalowanie przez rodzimego operatora platformy IMS Nokia Siemens Networks, która będzie zarządzała połączeniami. Dla wielu usługodawców telekomunikacyjnych może to być interesująca propozycja, ponieważ obecnie coraz mniejsza część ich zysków pochodzi z połączeń głosowych - z czasem ważniejsze staną się usługi dodane, które np. za pomocą platformy IMS łatwiej jest wdrażać/testować. Urządzenie "Communication Key" ma być dostępne na rynku na początku III kw. 2008 r.


TOP 200