Nokia Siemens Networks prezentuje technologię optymalizującą pracę sieci telekomunikacyjnych

Firma Nokia Siemens Networks zaprezentowała opracowaną przez siebie technologię Liquid Net, która jest w stanie uwalniać nieużywane w danym momencie zasoby sieci telekomunikacyjnej i w razie potrzeby przydzielać je tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Rozwiązanie monitoruje cały czas sieć w trybie online i po przeanalizowaniu obsługiwanego przez nią ruchu przekierowuje poszczególne jego fragmenty do najbardziej drożnych kanałów.

Z badań przeprowadzonych przez Nokia Siemens Networks wynika, że w 2020 r. statystyczny Polak odbierze i wyśle za pomocą swojego telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu ponad 52 razy więcej danych niż obecnie, a liczba abonentów sieci szerokopasmowych wyniesie 35 mln. W 2020 roku statystyczny Polak będzie pobierał w skali miesiąca aż 6422 MB danych. Obecnie jest 122 MB, a z mobilnych sieci szerokopasmowych korzysta 8,8 mln abonentów w całym kraju. Nokia Siemens Networks twierdzi, że opracowane przez nią rozwiązanie Liquid Net może sprostać tym wyzwaniom, głównie przez lepsze wykorzystywanie zasobów operatorów telekomunikacyjnych.

 Nokia Siemens Networks prezentuje technologię optymalizującą pracę sieci telekomunikacyjnych

Architektura Liquid Transport

W Liquid Net wykorzystano założenia opracowanej wcześniej architektury Liquid Radio. Wzbogaca ona sieć o funkcje Liquid Core i Liquid Transport, które można wdrożyć osobno w środowiskach złożonych ze sprzętu różnych producentów. Liquid Net składa się więc z trzech elementów: Liquid Core, Liquid Radio i Liquid Transport. Liquid Core pozwala na jednoczesną pracę poszczególnych elementów sieci szkieletowej na jednej platformie sprzętowej i dynamicznie optymalizuje przepustowość sieci. Liquid Transport usprawnia przepływ danych, natomiast Liquid Radio zwiększa pojemność i elastyczność radiowej sieci dostępowej. Technologie te można wdrażać razem bądź osobno.

Zobacz również:

  • Smartfony Huawei otrzymają 5G i eSIM dzięki dodatkowemu etui
  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G

"Dzięki Liquid Net operatorzy mogą skonfigurować sieć tak, aby sama dostosowywała pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania. Rozwiązanie uwalnia ponad 80% niewykorzystanej przepustowości sieci szerokopasmowej, przez co jest w stanie wydatnie zwiększyć jej elastyczność i efektywność. Dzięki temu operatorzy będą w stanie w dalszym ciągu dostarczać usługi na najwyższym poziomie nawet w momencie gwałtownego wzrostu ilości transferowanych danych" - mówi Piotr Gettlich, kierownik ds. telekomunikacyjnych rozwiązań sieciowych w Nokia Siemens Networks.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200