Nokia Siemens Networks może zwiększyć zatrudnienie w Polsce o 2-4 tys. osób

Nokia Siemens Networks zatrudnia w Polsce już 2000 osób, w tym ponad 1500 w Centrum Technologicznym we Wrocławiu. Koncern rozważa możliwość otwarcia kolejnego centrum, które w ciągu kilku lat może doprowadzić do dwu- lub trzykrotnego wzrostu zatrudnienia.

"Pod względem liczby zatrudnionych w Nokia Siemens Networks, Polska zajmuje 3. miejsce w Europie za Niemcami i Finlandią. Pozycja naszego kraju wynika z szerokiego rynku pracy, jak i wysokich kwalifikacjach technicznych i lingwistycznych polskich pracowników. Ludzie to fundament rozwoju naszej firmy" - mówi dr Radomir Grucza, prezes Nokia Siemens Networks w Polsce.

We Wrocławiu Nokia Siemens Networks ulokowała największą w Polsce placówkę badawczo-rozwojową sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych - Centrum Technologiczne. W kwietniu 2007 r. - kiedy z połączenia działów sieci telekomunikacyjnych Siemensa i Nokii - powstała Nokia Siemens Networks, Centrum liczyło ok. 600 pracowników. Od tamtej pory zatrudniono ponad 900 nowych osób.

Wrocławskie Centrum jest częścią globalnej organizacji badawczo-rozwojowej Nokia Siemens Networks, która liczy 16 tys. specjalistów. Powstają w nim rozwiązania i aplikacje w obszarach najnowszych technologii telekomunikacyjnych oraz sieci nowych generacji np. Long Term Evolution (LTE) i LTE Advanced.

"Inwestycje Nokia Siemens Networks stają się przykładem wzorowej współpracy Polski i Finlandii na płaszczyźnie gospodarczej. W trakcie niedawnego spotkania premier Finlandii, Mari Kiviniemi, z premierem Donaldem Tuskiem, zwrócono uwagę na dynamiczny rozwój koncernu w Polsce" - przekonują przedstawiciele NSN w Polsce.

Obecnie Nokia Siemens Networks rozważa otwarcie w Polsce kolejnego globalnego centrum operacyjnego - Global Network Solutions Center, które świadczyłoby usługi na całą Europę. Jeśli zapadnie pozytywna decyzja, zatrudnienie w Polsce, które dziś wynosi 2000 osób, w ciągu roku lub dwóch może wzrosnąć do 4000 lub 6000.

Nieoficjalnie mówi się, że otwarcie kolejnego centrum przez NSN i zatrudnienie 2-4 tys. osób zależy od podpisania kontraktu na zarządzanie siecią jednego z dużych operatorów.

"Decyzja o możliwości powstania kolejnego centrum odzwierciedla strategię realizowaną przez Nokia Siemens Networks, zorientowaną na rozwój i inwestowanie w rynki o najwyższym poziomie wzrostu. Jako globalnie zintegrowana firma, wykorzystujemy potencjał najzdolniejszych ludzi z całego świata, by pomóc naszym klientom rozwijać ich działalność biznesową" - kończy Radomir Grucza.

Aktualizacja: 07 lutego 2011 08:08

Jak wyjaśniają przedstawiciele polskiego oddziału Nokia Siemens Networks, firma uzależnia powstanie nowego Centrum od tego jakie kontrakty na outsourcing sieci operatorów telekomunikacyjnych uda się jej pozyskać w 2011 r. Wszystkie kluczowe decyzje ze strony operatorów telekomunikacyjnych zapadną w I półroczu br. Również w tym półroczu Nokia Siemens Networks poinformuje o tym, czy Centrum zostanie otwarte. Niewykluczone, że NSN będzie starać się o wsparcie polskiego rządu. "Tę sprawę pozostawiamy otwartą, tzn. w momencie jak podejmiemy decyzję o budowie Centrum będziemy się zastanawiać czy będziemy chcieli skorzystać z pomocy publicznej" - mówią przedstawiciele firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200