Nokia, RIM, Apple - najwięksi producenci smartfonów

Jak szacują specjaliści z firmy Gartner, Apple jest trzecim na świecie producentem smartfonów. Firmę z Cupertino wyprzedzają tylko tacy giganci, jak Nokia i Research in Motion (RIM).

Zgodnie z najnowszym raportem Gartnera, w pierwszym kwartale 2008 roku miało zostać sprzedanych 32,2 miliona smartfonów - co stanowi 11% całego rynku urządzeń mobilnych. Niemal połowę tej liczby, 14,6 miliona, to sprzęt Nokii. RIM (BlackBerry) zajął drugą pozycję z 4,3 milionami smartfonów. Na trzecim miejscu znalazł się Apple, który sprzedał "zaledwie" 1,7 miliona (5,3%) urządzeń.

Co ciekawe, w porównaniu do I kwartału 2007 roku Nokia zanotowała wzrost o 25,3%, a RIM - o 107,3%. Jak twierdzą analitycy Gartnera, rozwój rynku smartfonów możliwy jest dzięki kampaniom reklamowym i spadającym cenom urządzeń.

Specjaliści utrzymują jednak, że Apple nie dogoni zbyt szybko RIM, o Nokii już nie wspominając. Urządzenia BlackBerry są popularne w firmach ze względu na liczne zabezpieczenia - których w iPhone w zasadzie nie ma. Nokia natomiast od wielu lat pracuje na swoją pozycję na rynku.

Dodatkowe informacje: "Apple now the world's #3 smartphone maker"


TOP 200