Niskonapięciowy Itanium 2 w drodze

Intel poinformował, że pod koniec 2003 r. wprowadzi do swojej oferty niskonapięciową wersję procesora Itanium 2. Produkt nosi nazwę kodową Deerfield i będzie pobierać energię ok. 60 watów.

Można oczekiwać, że układ Deerfield będzie stosowany w dwuprocesorowych energooszczędnych serwerach, które obsługują aplikacje uruchamiane w pierwszej warstwie struktury webowej (hosting witryn). Będzie też zapewne instalowany w serwerach "blade" i w stacjach roboczych.

Dla porównania - pierwszy procesor Itanium (McKinley) pobiera 130 watów energii. Deerfield ma pracować z podobną wydajnością jak McKinley. Intel ustalił cenę procesora na 744 USD, co odpowiada 50 proc. ceny Itanium 2 (1338 USD). Procesor (produkowany w oparciu o technologię 13 nanometrów) zawiera pamięć podręczną o pojemności 1,5 MB i jest taktowany zegarem 1 GHz.

Zobacz również:

  • Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

W innym dokumencie Intel zapowiada nowy procesor Xeon przeznaczony do budowania dwuprocesorowych serwerów. Będzie on dysponować dwa razy większą pamięcią podręczną (niż poprzednie układy tej linii), co zwiększy jego ogólną wydajność o 15 proc. Jest to pamięć podręczna typu "on-die", czyli instalowana na tym samym scalaku na którym znajduje się procesor.

Nowy Xeon jest taktowany zegarem 3,06 GHz i towarzyszy mu pamięć podręczna L3 o pojemności 1MB. Procesor zawiera systemową magistralę danych 533 MHz i podobnie jak procesor Deerfield znajdzie zastosowanie w serwerach pozycjonujących witryny Web, buforujących dane webowe i w serwerach zapewniających danym bezpieczeństwo. Przy zakupie co najmniej 1000 sztuk, Intel ustalił cenę układu na 690 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200