Niezniszczalne dane

Kosztowna sprawa

Zniszczenie dokumentów w niszczarce jest zadaniem łatwym i przez to stosunkowo tanim, ich odtworzenie nastręcza jednak nieporównywalnie duże trudności. Powstały już komercyjne firmy, które świadczą usługi odtwarzania oryginalnej zawartości pociętych dokumentów papierowych - odtworzenie ok. 100 stron A4 kosztuje ok. 2 tys. USD, jeśli tylko zostały one pocięte na równoległe paski (oferta firmy Church Street Technology). W przeciwnym razie cena rośnie. Przykładowo, przy pocięciu ich na kwadraciki rośnie 4, 5 razy. Oczywiście, im drobniej dokumenty są pocięte, tym trudniej odtworzyć ich treść, przy czym skala trudności rośnie bardziej wykładniczo niż liniowo. W pewnym momencie nie pomoże nawet najbardziej wyrafinowane oprogramowanie, bo trudno poradzić sobie z gwałtowanie rosnącą liczbą możliwości dopasowania poszczególnych elementów. Dlatego tworzenie dokumentów z tekstem napisanym dość dużymi literami i cięcie kartek w poprzek (tak iż żadne ciągi znaków nie pozostają razem) znacznie utrudnia ich późniejsze odczytanie.

Najlepsze efekty przynosi multiplikacja stosowania różnych technik. Możliwość odczytania nawet tylko fragmentów zniszczonych dokumentów papierowych może ułatwiać dotarcie do ich oryginałów w wersji elektronicznej (np. przez proste przeszukanie danych czy w przypadku ich zaszyfrowania wykorzystanie metod łamania kodów opartych na znajomości tekstu wyjściowego).

W przypadku enerdowskiego dysydenta obraz, jaki wyłonił się z odtworzonych akt osobowych Stasi, na zawsze zniweczył jego wizerunek w oczach opinii publicznej. Miał jednak pecha, bowiem do tej pory - tj. przez 6 lat - udało się odczytać zawartość jedynie 300 toreb ze zniszczonymi aktami Stasi. Opierano się jednak w dużej mierze na pracy ręcznej. Obecnie za pomocą narzędzi opracowanych przez ośrodek badawczy Fraunhofer Gesellschaft w Berlinie ma się to odbywać 50 razy szybciej.

Niedawna seria skandali finansowych w wielkich korporacjach zwróciła powszechną uwagę na kwestię możliwości odtworzenia zniszczonych dokumentów. Zapewne należy oczekiwać wyścigu zbrojeń - niszczarki będą działały bardziej skutecznie, nie tylko dokładnie tnąc papier, ale także mieląc go czy wywabiając druk na drodze chemicznej.

Niszczarka z pamięcią

W laboratoriach badawczych HP trwają prace nad stworzeniem inteligentnej niszczarki dokumentów, która tnąc je jednocześnie nadrukowywałaby na ich fragmentach odpowiednie markery, pozwalające na odtworzenie ich zawartości. Dostęp do zestawu parametrów sterujących pracą takiej niszczarki, miałaby jedynie uprawniona osoba.


TOP 200