Niezły rok polskiego oddziału Sun Microsystems

Pomimo osłabienia rynku firmie udało się zwiększyć przychody ze sprzedaży o 57% i podwoić zysk w stosunku do roku 2000.

Mimo kryzysu na rynku IT, polskiemu oddziałowi Suna udało się osiągnąć dobre wyniki sprzedaży. Kończący się 30 czerwca rok finansowy firma zakończy z prawie 57% wzrostem sprzedaży netto oraz ok. 100% wzrostem zysku netto. "Mijający rok był trudnym okresem. Pierwsze trzy kwartały wyglądały jeszcze dość obiecująco, udało nam się nawet przekroczyć i tak dość ambitne założenia. Niestety czwarty kwartał był już mocno poniżej oczekiwań" - mówi Andrzej Jaskulski, prezes Sun Microsystems Poland sp. z o.o - "Tym co bardzo cieszy jest fakt, że mimo wszystko udało nam się odnotować wzrost, ograniczyć koszty i to bez redukcji personelu. Zatrudnienie w polskim oddziale Suna wzrosło w tym okresie o prawie 25%".

Największy wzrost przychodów odnotowano w dziale konsultingu (prawie 180%) i komórce wsparcia technicznego (około 200%). Znacząco wzrosła również sprzedaż sprzętu. Zarząd firmy nie podał jednak konkretnych wartości. Zgodnie z danymi IDC przytoczonymi przez przedstawicieli polskiego oddziału koncernu, całkowity udział Suna w rynku serwerów wzrósł w ubiegłym roku kalendarzowym z 11% do 16%, zaś w rynku serwerów unixowych nawet z 21% do 31%. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w segmencie serwerów przeznaczonych dla dużych centrów danych, gdzie w ub.r. udało się sprzedać ponad 20 maszyn, w segmencie serwerów Netra, dedykowanych do zastosowań internetowych i telekomunikacyjnych oraz systemów pamięci masowych. "W nowym roku finansowym firma zamierza się skupić na rozwoju linii produktów Sun Fire, systemów pamięci masowych oraz środowiska iPlanet" - zapowiada Janusz Naklicki, dyrektor ds. marketingu Sun Microsystems Poland sp. z o.o.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200