Niezbędnik studenta

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie karty elektroniczne ułatwiają obieg informacji między studentami a dziekanatem. W planach są nowe zastosowania.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie karty elektroniczne ułatwiają obieg informacji między studentami a dziekanatem. W planach są nowe zastosowania.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) uczy się ponad 8 tys. studentów. System kart elektronicznych powstał w II połowie 1999 r., a udział w jego wykonaniu mają Dział Informatyzacji Uczelni, firma Optimus Comfort z Rzeszowa oraz studenci.

Optimus sprzedał bankowi BPH system do obsługi kart elektronicznych i poszukiwał możliwości przeprowadzenia wdrożenia pilotażowego. Udział w nim zaproponowano rzeszowskiej uczelni. Ponieważ karty elektroniczne mają pomóc w rozwiązaniu wielu uczelnianych problemów, system portmonetek elektronicznych zszedł na dalszy plan, a priorytetem stały się zastosowania niebankowe.

Spokój w dziekanacie

Szkoła postanowiła znaleźć dla kart jak najwięcej zastosowań. "Zaczęło się od potrzeby zapanowania nad dostępem do uczelnianych komputerów, które jak w większości uczelni były oblegane przez maniaków sieciowych pogawędek" - mówi Lucjan Hajder, kierownik Działu Informatyzacji w WSIiZ w Rzeszowie. Każdemu studentowi został przyznany limit bezpłatnych godzin dostępu do komputerów. Po jego przekroczeniu studenci muszą czekać do końca miesiąca lub zapłacić za doładowanie karty. "Karta jednoznacznie identyfikuje osobę w sieci, dokonywanie włamań sieciowych z dostępnych w szkole komputerów mija się z celem" - dodaje.

Ambicją twórców systemu było jednak coś więcej niż kontrola dostępu do sieci komputerowej. Na terenie uczelni ustawiono infokioski, które po włożeniu karty umożliwiają studentom dostęp do wielu informacji. Aby dostępne w nich dane były aktualne, wykładowcy zobowiązani są dostarczać wykaz ocen w formie elektronicznej - umożliwia to szybką aktualizację informacji w uczelnianym systemie informacyjnym. W dziekanacie dane są wprowadzane do systemu i natychmiast widoczne dla studentów.

Ambitne plany

System kart elektronicznych działa w rzeszowskiej uczelni od pół roku. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego pojawią się dla niego nowe zastosowania. Planowane jest wydanie oddzielnych kart dla wykładowców. Pozwoli to na rezygnację z uciążliwego wydawania kluczy i umożliwi dokładną rejestrację czasu pracy. Przewidywane jest również zastąpienie kart bibliotecznych z kodem kreskowym używanymi już kartami procesorowymi. W tym roku ma też na dobre powrócić kwestia elektronicznych portmonetek dla studentów. "Ich rola jest na razie ograniczona - wymagają oddzielnej karty z procesorem i posiadania rachunku bankowego w BPH. Przewidywana jest migracja stosowanych obecnie kart pamięciowych na karty z procesorem, co umożliwi zintegrowanie na jednej karcie funkcji portmonetki i pozostałych" - mówi Lucjan Hajder.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200