Niezbędnik MSP - drukowanie

Generalnie, prawdziwe są dwie zasady. Koszty wydruku z jednej strony są niższe w porównywalnej klasy drukarkach laserowych - w stosunku do atramentowych. W obu kategoriach koszty te spadają wraz z większą wydajnością i jednocześnie ceną zakupu sprzętu.

Jeśli w biurze lub firmie drukowane są głównie monochromatyczne dokumenty tekstowe, to wybór urządzenia laserowego nie budzi wątpliwości, bo średnio zapewnia ono większą szybkość i trwałość wydruków oraz niższy koszt eksploatacji. Oprócz tego drukarki laserowe i atramentowe choć oferują podobną jakość druku tekstów monochromatycznych, to dotyczy to znaków o standardowej wielkości (12 punktów lub więcej). Jeśli w dokumentach wykorzystywane są mniejsze rozmiary liter, to technologia laserowa z reguły daje lepszą jakość odwzorowania.

Odwrotnie jest z drukiem kolorowym, zwłaszcza obrazów takich jak fotografie. Pod tym względem druk atramentowy ma zdecydowaną przewagę nad laserowym. Wynika to z technologii, która w pierwszym przypadku pozwala na uzyskanie znacznie większej palety barw. Na rynku są dostępne drukarki laserowe zapewniające wysoką jakość druku fotografii, ale są to z reguły względnie drogie modele, przeznaczone do zastosowań poligraficznych a nie biurowych.

Przy wyborze sprzętu drukującego warto zdawać sobie sprawę, że cena drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego to tylko 5% do 15% całkowitych kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem systemu. W najtańszych modelach sprzętu adresowanych na rynek konsumencki - jest to widoczne na pierwszy rzut oka - ceny materiałów eksploatacyjnych niewiele różnią się od ceny sprzętu. Za drukarkę lub urządzenie MFP trzeba zapłacić 200-400 zł, a za tusze lub toner - 100-300 zł.

Drukowanie w sieci

Jeśli chodzi o rodzaj i liczbę urządzeń drukujących, to można je określić, analizując strukturę firmy oraz liczbę wydruków i kopii wykonywaną przez pracowników lub działy przedsiębiorstwa. Z ekonomicznego punktu widzenia, warto dążyć do centralizacji, czyli instalacji jak najmniejszej liczby drukarek i kopiarek o wyższej wydajności obsługujących wielu pracowników, zamiast np. rozproszonego systemu urządzeń osobistych. Jeżeli nie powoduje to oczywiście trudnego do zaakceptowania wydłużenia odległości od stanowiska pracy do drukarki/MFP.

W praktyce oznacza to konieczność zakupu urządzeń wyposażonych w interfejsy sieciowe. Niektóre modele drukarek lub MFP umożliwiają instalację opcjonalnych interfejsów sieciowych, ale oznacza to istotne zwiększenie kosztów zakupu i z reguły jest mało opłacalne. Urządzenia z interfejsami USB można łączyć z firmową siecią, korzystając z niezależnych serwerów druku, które są dodatkowymi, sprzętowymi elementami systemu. Rolę serwera druku może pełnić komputer PC udostępniający w sieci usługi drukowania oferowane przez podłączony do niego sprzęt. Tego typu rozwiązania są jednak kłopotliwe w utrzymaniu i podatne na awarie.

Natomiast drukarki sieciowe są z reguły łatwe w instalacji i konfiguracji. Choć tu też mogą pojawiać się niespodzianki. Na przykład przy tanich modelach sieciowych urządzeń wielofunkcyjnych warto zwrócić uwagę, czy na pewno oferują one funkcję skanowania w sieci. Niektóre modele wyposażone w interfejsy USB i Ethernet bez problemu pozwalają na korzystanie z funkcji drukowania, ale skanowanie możliwe jest tylko do komputera podłączonego za pośrednictwem USB.


TOP 200