Niezawodność szwajcarskiego zegarka

{s:cw:3}}ELIXIR

Kolejnym systemem uruchomionym w rok po SYBIR-ze był system Elektronicznej Izby Rozliczeniowej ELIXIR, w którym jedynymi przekazywanymi dokumentami są dokumenty elektroniczne. Podstawową różnicą funkcjonalną między obydwoma systemami (poza sposobem przekazywania dokumentów) było to, że system SYBIR operuje na danych zbiorczych określających rozliczenia na poziomie oddział-oddział (indywidualne zlecenia klientów przekazywane są między oddziałami na papierze), podczas gdy system ELIXIR działa na dokumentach zleceń klientów indywidualnych.

W ramach przetargu na dostawę aplikacji, sprzętu do jej uruchomienia, budowę centrum przetwarzania oraz zaopatrzenie 17 izb regionalnych wyłoniono wykonawcę - firmę Unisys. Początkowo założono, że system ELIXIR będzie zasilany zleceniami w podobny sposób, jak system SYBIR, tzn. większość danych (90%) ma być przekazywana do BRIR-ów na dyskietkach, a zaledwie ok. 10% teletransmisyjnie. Dlatego zdecydowano się zbudować system ELIXIR w architekturze rozproszonej, w której kluczowa aplikacja ELIXIR działała na mainframe'ie Unisys A11 w centrali firmy, a we wszystkich BRIR-ach na minikomputerach Unisys Micro A funkcjonowała aplikacja regionalna REGELIX. Dane w ten sposób były zbierane do rozproszonej we wszystkich izbach regionalnych bazy danych, która w ramach sesji komunikacyjnych z centralą KIR była integrowana z centralną bazą danych.

"Z perspektywy czasu można powiedzieć, że rozwiązanie z zastosowaniem rozproszonej bazy danych zdezaktualizowało się. Szybciej niż przewidywaliśmy oddziały banków przeszły na dostarczanie danych w trybie online. Obecnie relacje są odwrotne - zaledwie 10% transakcji dostarczanych jest do BRIR-ów na dyskietkach. Pozostałe dane są przesyłane bezpośrednio do centrali KIR" - mówi Zygmunt Gastman.

To odwrócenie relacji spowodowało, że w październiku 1998 r. KIR zrezygnowała z dwustopniowej, rozproszonej architektury systemu ELIXIR, zastępując minikomputery z aplikacją REGELIX komputerami PC z prostą aplikacją, służącą do przesyłania z BRIR do centrali danych zgromadzonych na dyskietkach. Tu następuje wczytywanie tych danych do głównej bazy danych.

Teletransmisyjnie dane do centrali KIR przesyła ok. 1500 oddziałów banków z całej Polski (na blisko 2000 wszystkich oddziałów, uczestniczących w systemie ELIXIR). Każdy z nich korzysta ze specjalnej aplikacji oddziałowej ELIXIR-O oraz urządzeń kryptograficznych jednoznacznie podpisujących transmitowane pliki.

Kolejna, znacząca modyfikacja systemu została wymuszona w 1998 r., kiedy to KIR musiała rozbudować ELIXIR na potrzeby obsługi przelewów dla ZUS w ramach reformy emerytalnej. "Ze wstępnych ustaleń z ZUS wynikało, że w skrajnych sytuacjach system będzie obsługiwać do 5 mln transakcji dziennie, podczas gdy dotychczas ELIXIR był przygotowany na przetwarzanie do 500 tys. transakcji dziennie w ramach trzech sesji rozliczeniowych" - wyjaśnia Zygmunt Gastman.

KIR zakupiła znacznie wydajniejszy serwer Unisys ClearPath serii 5800, który jest w pełni kompatybilny z wykorzystywanymi wcześniej serwerami A11 i A18.

Zasilanie danymi

Zasilanie systemu ELIXIR plikami zawierającymi poszczególne transakcje finansowe (KIR nazywa je BIF-ami - od Branch Information File) może odbywać się w różny sposób. Poza dostarczaniem ich na dyskietkach oddziały banków mogą również dostarczać je bezpośrednio do centrum przetwarzania z wykorzystaniem sieci X.25, Frame Relay, komunikatów pocztowych X.400 (z tego sposobu komunikacji korzysta ok. 160 oddziałów banków) oraz dedykowanych linii dzierżawionych między KIR a centralami niektórych banków.


TOP 200