Niezawodne okablowanie strukturalne

Instalacja elektryczne

Instalacje elektryczne zasilające systemy teleinformatyczne powinny być tak zaprojektowane, aby zapewnić wysoką jakość i niezawodność. Zasady projektowania, budowy oraz eksploatacji instalacji elektrycznej określone są w polskich edycjach międzynarodowych norm IEC (International Electrical Commision).

Pierwszym krokiem do określenia wymagań dla budowy instalacji elektrycznej jest przygotowanie listy planowanych do montażu urządzeń (systemów) z wyszczególnieniem ich mocy znamionowej, parametrów napięcia z uwzględnieniem, czy są jednofazowe czy trójfazowe. Obwody zasilające urządzenia teleinformatyczne powinny być wydzielone z instalacji elektrycznej budynku. W celu poprawy niezawodności instalację zasilającą sprzęt informatyczny dzieli się na mniejsze obwody odbiorcze, przy czym na jeden obwód powinno przypadać nie więcej niż 20 gniazd. Stosowane gniazda powinny posiadać konstrukcję zabezpieczającą przed przypadkowym podłączeniem innych urządzeń niż teleinformatyczne. Podział instalacji elektrycznej na mniejsze obwody jest szczególnie ważny dla zasilania sprzętu teleinformatycznego z centralnego zasilacza UPS, tak aby w wypadku zakłócenia (np. zwarcia spowodowanego uszkodzeniem izolacji) zminimalizować obszar awarii.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI może doprowadzić świat do katastrofy energetycznej
Niezawodne okablowanie strukturalne

Warianty zabezpieczania zasilania szaf eleinformatycznych

Najbardziej newralgicznym miejscem, z punktu widzenia zapewnienia wysokiej dostępności centrum przetwarzania danych są obwody zasilające szafy. Coraz częściej, instalację zasilającą szaf realizuje się, więc przy wykorzystaniu dwóch niezależnych obwodów (głównego i pomocniczego), które są zarządzane przy użyciu przełączników. Przełączniki o mocy większej niż 10 kVA są zwykle zabudowane w rozdzielniach elektrycznych i połączone na stałe z instalacją elektryczną budynku, a przełączniki o mocach poniżej 10 kVA w szafach teleinformatycznych. Należy również pamiętać o pozostawieniu pewnej rezerwy w tablicy rozdzielczej, tak aby zapewnić możliwość rozbudowy w wypadku konieczności wykonania dodatkowych obwodów.

Wszystkie aparaty zabudowane w głównej szafie rozdzielczej budynku takie jak: wyłączniki, przełączniki obejścia serwisowego tzw. „bypass”, przewody doprowadzenia zasilania w głównym przyłączu jak i poszczególne podziały na obwody prądowe, powinny być czytelnie i precyzyjnie opisane wraz z określeniem poszczególnych faz zgodnie z dokumentacją projektową. Warto zaznaczyć, iż w myśl zarówno polskich jak i międzynarodowych przepisów zarówno projektowanie jak i montaż instalacji elektrycznej powinno być wykonane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.

Pomieszczenie serwerowni

Jeszcze kilkanaście lat temu serwerownia musiała być lokalizowana w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu wyposażonym w podwójną podłogę (tzw. techniczną lub podniesioną). Podłoga podniesiona w swym głównym założeniu stanowi system, który ma zapewnić następujące funkcjonalności:

• sprawną dystrybucję powietrza chłodzącego

• prowadzenie kabli do transmisji danych (kanały, podpory)

• prowadzenie dla kabli zasilających (kanały, podpory)

• umożliwienie prowadzenia instalacji rurowej (np. wody lodowej)

• umożliwienie łatwego uziemiania szaf

Układy chłodzące oraz zasilania są w tego typy aplikacji ściśle zintegrowane z pomieszczeniem i musiały uwzględniać nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby systemu, a więc były zwykle znacznie przewymiarowane. Prawidłowe prowadzenie kabli zasilających i transmisji danych w podłogach technicznych jest dosyć niewygodne. Często stosowaną praktyką jest niedemontowanie niewykorzystywanych już kabli, więc w wielu przypadkach nawet gdy jest dostępna podwójna podłogą kable do transmisji danych i zasilające prowadzi się w korytach montowanych nad system szaf. Tego typu rozwiązanie pozwala bowiem na ułatwienie identyfikacji i tym samym obsługi serwisowej.

Kabiny tzw. IT Room

Obecnie w przypadku najbardziej newralgicznych systemów coraz częściej stosuje się tzw. bezpieczne kabiny, określane potocznie jako IT-Room. Zewnętrzne ściany tego typu kabin powinny być dopasowane do pomieszczenia budynku w którym mają być zainstalowane. Elementy konstrukcji kabiny (ściany, sufit, podłoga, drzwi antywłamaniowe, przepusty kablowe, klapy wentylacyjne) powinny być certyfikowane na 120-minutową wytrzymałość ogniową i posiadać stopień ochrony IP65 zapewniający szczelność chroniącą przed pyłem i wodą.

IT-Room często, zapewnia również ochronę przed polami elektromagnetycznymi. Inną korzyścią wynikającą z zastosowania tego typu rozwiązań jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przed niepowołanym dostępem do miejsca instalacji newralgicznych urządzeń teleinformatycznych. Wymagania oraz sposób testowania IT-Room-ów są zawarte w normie (tłumaczenie normy europejskiej) PN-EN 1047-2 określającej wymagania dotyczące stabilności warunków pracy sprzętu teleinformatycznego nawet w sytuacji wystąpienia pożaru na terenie budynku.

Niezawodne okablowanie strukturalne

IT Room

Dokumentacja powykonawcza i bieżąca eksploatacja

Po zrealizowaniu projektu, uruchomieniu i wykonaniu pomiarów okablowania strukturalnego zawsze warto sporządzić techniczną dokumentację powykonawczą instalacji zaznaczając ewentualne zmiany tras kablowych i rzeczywiste rozmieszczenie punktów przyłączeniowych w pomieszczeniach w stosunku do pierwotnego projektu.

Kompletna i prawidłowo wykonana dokumentacja powykonawcza powinna zawierać takie informacje jak: opis ogólny, stosowane normy i zalecenia techniczne, opisy - struktury okablowania, instalacji zasilającej, punktów dystrybucyjnych, sposobu oznaczania przebiegów poziomych. Załącznikiem dokumentacji powykonawczej powinna być specyfikacja materiałowa oraz protokoły z wykonanych pomiarów. Niezmiernie ważne, szczególnie w aspekcie utrzymania ciągłości ruchu, jest posiadanie aktualnej ewidencji połączeń, w której jest określone, ile linii okablowania jest wykorzystane i jak wielu nowych użytkowników mogą obsłużyć dostępne w firmie huby i przełączniki.

Istotne jest to aby posiadać informację, który port panelu krosowego reprezentuje określone urządzenie. W małych i średnich sieciach do prowadzenia takiej ewidencji powinien wystarczyć odpowiednio przygotowany arkusz np. w formacie Excela, w którym można w prosty sposób odnotowywać zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że im większa instalacja, tym więcej danych trzeba nanosić.

W dużych instalacjach powyżej 1000 punktów opracowanie oraz bieżąca aktualizacja takiej ewidencji zmian jest stosunkowo trudna i wymaga sporego wysiłku. W związku z powyższym warto stosować specjalistyczne oprogramowanie, które jest w stanie automatycznie analizować mapę połączeń sieci, a w przypadku nieautoryzowanych zmian jest w stanie wysyłać stosowną informację do administratora IT np. poprzez e-mail lub SMS.

Należy jednak podkreślić, iż aktualność informacji w największym stopniu zależy od rzetelności pracowników.


TOP 200