Niezawodne okablowanie strukturalne

Precyzyjne zaplanowanie rozmieszczenia szaf, paneli urządzeń aktywnych (takich ja routery, switche, serwery) oraz pozostałego osprzętu w pomieszczeniu serwerowni pozwala na zdefiniowane w projekcie okablowania wymagań montażowych, co z kolei umożliwia przygotowanie zamówień na wykonane u producenta kompletnych kabli połączeniowych. W ostatnim okresie, głównie ze względu na wysoką jakość wykonania i szybkość montażu coraz częściej znajdują zastosowanie optyczne kable prefabrykowane, które są już fabrycznie przystosowane do montażu na konkretnym obiekcie. Parametry łącza prefabrykowanego takie jak, rodzaj włókna, długość odcinka oraz sposób montażu konkretnych złączy po obydwu stronach kabla powinny być określane w procesie projektowym.

Do komunikowania się z klastrami serwerów wykorzystuje się strukturę połączeń okablowania w postaci miedzianych i światłowodowych pierścieni redundancyjnych wykonanych najczęściej w różnych technologiach Ethernetu, InifiniBand, FibreChannel czy w rozwiązaniu SAN (Storage Area Network). Zwłaszcza skonsolidowane sieci SAN – jako wydajna platforma komunikacyjna – wypiera wcześniejsze rozwiązania dostępu do pamięci masowych w architekturach typu SAS (Server Attached Storage) lub NAS (Network Attached Storage). Coraz częściej stosuje się również rozwiązania hybrydowe (tj. miedź + światłowód), które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród administratorów Data Center oferujących treści multimedialne, wymagające udostępniania usług strumieniowych w czasie rzeczywistym.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI może doprowadzić świat do katastrofy energetycznej

Prowadzenie przewodów transmisyjnych i zasilających w szafach

Niezawodne okablowanie strukturalne

Schematyczny rozkład elementów w szafach punktów rozdzielczych.

Przy budowie infrastruktury fizycznej w oparciu o znormalizowane szafy 19’’ należy zwrócić uwagę, aby były one wyposażone w kanały i koryta zapewniające łatwe i uporządkowane, prowadzenie odpowiedniej ilości kabli. Trudności z identyfikacją splątanych kabli zwiększają bowiem ryzyko przypadkowego wyłączenia lub niewłaściwego podłączenia podczas prowadzenia prac rekonfiguracyjnych. Kable powinny być rozprowadzane w miarę możliwości z tyłu szafy, aby uniknąć niepożądanych przełączeń. Niewłaściwy sposób prowadzenia kabli transmisji danych i zasilających może bowiem utrudniać przepływ powietrza chłodzącego, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania się sprzętu teleinformatycznego. Niekontrolowane uchodzenie powietrza przy wyprowadzeniach kabli również wpływa niekorzystnie na warunki chłodzenia.

Aby zminimalizować problemy niekontrolowanego uchodzenia powietrza należy uszczelnić wyloty na kable używając reduktorów. Trudności z montażem w szafie mogą być ponadto przyczyną znacznego wydłużania prac instalacyjnych lub modernizujących. Przestrzeń poszczególnych urządzeń jest niekiedy bardzo ograniczona, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia, awarii lub błędów podczas obsługi urządzeń.

Szafy powinny być więc na tyle głębokie, by zapewnić wystarczającą ilość miejsca do pracy i nie generować miejsc wystąpienia potencjalnych awarii i w konsekwencji ograniczyć ryzyko wystąpienia przestojów. Kable krosowe ze względu na ich dużą giętkość i odporność na uszkodzenia mechaniczne powinny być wykonane z kabla typu linka o przekroju 26 AWG. Mniejszy przekrój przewodów krosowych zapewnia ponadto większe możliwości ich upakowania w panelach porządkujących w szafie dystrybucyjnej. Szafy powinny być wyposażone w elementy łatwo się demontujące i niewymagające, w miarę możliwości, używania specjalistycznych narzędzi, szybko rozłączalne panele boczne oraz uchwyty ułatwiające prowadzenie kabli. Na przednich i tylnych szynach montażowych warto wyraźnie zaznaczyć wysokość w jednostkach U, tak aby była możliwa łatwa orientacja w dostępnej przestrzeni.

Systemy zasilania

Zabezpieczenie zasilania systemów teleinformatycznych, w oparciu o standardowe elementy rozdziału i dystrybucji zabudowane w szafach 19’’ jest rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników. Podstawową zaletą takiego sposobu dystrybucji zasilania są zdolności adaptacyjne pozwalające dostosować się do zmieniającego się systemu IT. Rozwiązania bazujące na standardowych i kompatybilnych elementach eliminują bowiem i upraszczają większość prac planistycznych i inżynierskich.

Niezawodne okablowanie strukturalne

Sposoby zasilania szaf teleinformatycznych przy wykorzystaniu przełączników zasilania

Obsługa systemu dzięki standaryzacji aparatury rozdzielczej i okablowania służącego do połączenia zasilacza UPS z zasilanymi urządzeniami jest o wiele prostsza. Montaż wszystkich komponentów w znormalizowanych szafach przemysłowych daje możliwość wprowadzania zmian w konfiguracji, skracając do minimum okresy przestoju. Poprzez użycie standardowych elementów znacznemu uproszczeniu ulega również czas napraw, gdyż nie trzeba wykonywać skomplikowanego demontażu. Przechowywanie w miejscu instalacji części zamiennych pozwala bowiem na wydatne skrócenie średniego czasu naprawy, a zoptymalizowanie pod standardowe elementy, powoduje że zarządzanie jego konfiguracją jest zdecydowanie prostsze.


TOP 200