Niezawodne i oszczędne

Trendy i perspektywy rozwoju

Rozszerzenie funkcjonalności systemów zasilania o dodatkowe funkcje, takie jak dystrybucja mocy do poszczególnych odbiorników oraz dedykowane układy klimatyzacji i wentylacji, to trend, dzięki któremu niewątpliwie zwiększa się poziom dostępności całego centrum danych.

Nowe systemy zasilania są często wyposażone w zasilacze UPS wraz z modułowymi układami dystrybucji zasilania (zabudowane w szafach przemysłowych 19’’) oraz wieloma innymi akcesoriami ułatwiającymi zarządzanie.

Coraz częściej w data center stosuje się rozwiązania chłodzące, dedykowane do systemów teleinformatycznych, gdyż są bardziej wydajne i zapewniają właściwy poziom wilgotności w przeciwieństwie do zwykłych układów klimatyzacyjnych.

Podstawowe cechy uwzględniane przy doborze systemów zasilania i chłodzenia:
Duża gęstość upakowania sprzętu IT powoduje wysokie obciążenie cieplne, co stwarza wysokie wymagania i wymusza stosowanie nowych technologii. Najnowsze urządzenia klimatyzacji wyposażone są w sprężarki Digital Scroll oraz wentylatory o zmiennych prędkościach obrotowych, co umożliwia utrzymanie wysokich wydajności także przy niepełnym obciążeniu. W integracji elementów podsystemu chłodzenia, a zwłaszcza układów dystrybucji czynnika chłodzącego (powietrza), warto stosować rozwiązania standaryzowane, które zapewniają łatwą przebudowę.

Należy pamiętać, że systemy klimatyzacji są urządzeniami o dość dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, średnio zużywają ok. 40 % całej ilości energii wykorzystywanej przez centrum przetwarzania danych (serwerownie), tak więc prawidłowa i efektywna praca pozwala na osiągnięcie wymiernych oszczędności.

Coraz wyższe wymagania dotyczące dostępności systemów teleinformatycznych zmuszają producentów infrastruktury fizycznej do tworzenia coraz bardziej złożonych systemów zarządzania tą warstwą systemu informatycznego. Dzięki takim systemom już dzisiaj istnieje możliwość uzyskania kompleksowej informacji, umożliwiającej podejmowanie właściwych decyzji użytkownikowi, co nie tylko przeciwdziała przestojowi systemu teleinformatycznego, ale i zwiększa jego efektywność.

Już w najbliższych latach wzrost upakowania i konsolidacja serwerów będą się przekładały na zwiększenie poboru mocy pojedynczej szafy do ok. 50 kWh (obecnie ok. 12 kWh). Ponad czterokrotnie większa konsumpcja energii oznacza drastyczny wzrost wymagań stawianych przed systemami zasilania i chłodzenia.

W związku ze wzrostem cen energii i problemami wynikającymi ze zwiększeniem gęstości urządzeń IT rośnie zainteresowanie technologiami energooszczędnymi. Będą one dotyczyły nie tylko infrastruktury fizycznej, lecz także bezpośrednio sprzętu teleinformatycznego, bowiem każdy wat zaoszczędzony na poziomie urządzeń systemu IT przynosi dwu- i trzykrotnie większe oszczędności w całkowitej mocy pobieranej przez system IT.


TOP 200