Niezabezpieczony ubezpieczyciel

Nadzór nad pośrednikami

W Polsce jest zarejestrowanych ok. 300 tys. pośredników ubezpieczeniowych, z czego aktywnych jest ok. 70 tys. osób. III Dyrektywa Unii Europejskiej oraz Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym nakładają na organ nadzoru ubezpieczeniowego - czyli Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych - budowę rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Składa się nań rejestr agentów ubezpieczeniowych i rejestr brokerów. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek poinformować KNUiFE, kto jest kim.

Z informacji udzielonych podczas seminarium Gdańskiej Akademii Bankowej przez dr. Dariusza Łazara, dyrektora Biura Informatyki KNUiFE, wynika, że jego tworzeniem zajmą się pracownicy Komisji w ramach obowiązków służbowych. "Stąd wynika brak informacji o kosztach budowy" - stwierdził.

Bezsprzecznie najbardziej ciekawie prezentuje się koncepcja utworzenia ubezpieczeniowych baz danych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Powstają one na podstawie Ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Zasady ich tworzenia są sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 listopada 2003 r. w sprawie danych gromadzonych w bazach danych tworzonych przez PIU.

W poszukiwaniu kompromisu

Niezabezpieczony ubezpieczyciel

Wartość polskiego rynku ubezpieczeń w stosunku do sektora bankowego i rynku papierów wartościowych

"Informatyków zatrudnimy w Izbie na samym końcu. Wcześniej nie będą potrzebni" - stanowczo oświadcza Stefan Szyszko. PIU ma stworzyć bazy danych ukierunkowane na przeciwdziałanie przestępczości ubezpieczeniowej - baza danych wypłacanych odszkodowań i świadczeń; baza danych agentów, z którymi towarzystwa ubezpieczeniowe rozwiązały umowę agencyjną; baza danych osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko towarzystwom oraz wspomagających ocenę ryzyka ubezpieczeniowego - statystyczna baza danych przebiegu ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych; baza danych odrzuconych wniosków ubezpieczenia na życie.

W ocenie Stefana Szyszko towarzystwa ubezpieczeniowe nie życzą sobie żadnych "wodotrysków". Bazy mają być proste i tanie w eksploatacji. Dlatego przewidziano ich działanie w trybie offline z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Obsługą zapytań ze strony towarzystw ubezpieczeniowych zajmą się pracownicy Ośrodka Baz Danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Nacisk położono na jakość danych.

Podstawowym problemem jest - jak zawsze - strona organizacyjna tego przedsięwzięcia. Bankowcom utworzenie Biura Informacji Kredytowej zajęło cztery lata. PIU twierdzi, że upora się ze wszystkim w ciągu dwóch lat. Polska Izba Ubezpieczeń musi wypracować kompromis i zawrzeć porozumienie z każdym swoim członkiem, odpowiednio rozkładając ich nakłady finansowe na budowę wymienionych baz danych.

W pierwszym etapie, do końca 2004 r., powstaną bazy z zakresu przeciwdziałania przestępczości. Będą w nich przetwarzane dane osobowe. Muszą one także współdziałać z bazami tworzonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz wymieniać informacje z Krajowym Rejestrem Karnym. Dane będą dostarczone przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Koszt systemu jest przewidziany na ok. 10 mln zł. Jego eksploatacja ma pochłonąć 1,3 mln rocznie.

W drugim etapie Ośrodek Baz Danych PIU wzbogaci się w bazy wspomagające ocenę ryzyka ubezpieczeniowego. W tym celu musi zostać wypracowany model finansowania różnicujący nakłady ponoszone przez towarzystwa ubezpieczeniowe działu I (ubezpieczenia na życie) i działu II (ubezpieczenia majątkowe). Część baz będzie zawierać dane osobowe, co pociąga wzmożone wymagania co do bezpieczeństwa ich przetwarzania i przechowywania. Jest również przewidywana współpraca z systemami policyjnymi w obszarze zapobiegania przestępczości ubezpieczeniowej. To jeden ze statutowych celów Polskiej Izby Ubezpieczeń w ramach realizacji spoczywających na niej zadań. Notabene za pieniądze PZU policja przygotowuje system informacji o zdarzeniach drogowych (dawniej system Raport 2001). Jego wykonawcą jest Ster-Projekt, który podpisał z PZU kontrakt na 20 mln zł.

Nowa regulacja rynku ubezpieczeń

Pakiet ustaw ubezpieczeniowych z 22 maja 2003 r., które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., z wyłączeniem części przepisów, które zyskają moc obowiązującą z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ustawy zostały uchwalone przez Sejm w dniu 22 maja 2003 r., podpisane przez Prezydenta w dniu 16 czerwca 2003 r., a opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 124 z dnia 16 lipca 2003 r.:

  • poz. 1151 - Ustawa o działalności ubezpieczeniowej

  • poz. 1152 - Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli

  • poz. 1153 - Ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych

  • poz. 1154 - Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym
Źródło: Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych


TOP 200