Nieulotna pamięć DIMM

Pierwsze moduły pamięci RAM, które nie tracą swojej zawartości po wyłączeniu zasilania, powinny pojawić się na rynku jeszcze tego lata.

NVDIMM po awarii

Przy restarcie odbudowanie pamięci zajmuje ok. 10 sekund na 1 GB danych, a zatem przy module 8 GB NVDIMM proces trwa ok. minuty. W tym czasie zazwyczaj trwa proces uruchamiania systemu, więc można mówić o znacznym przyspieszeniu odzyskiwania danych.

Moduły DIMM wykorzystywane w pamięci operacyjnej typowych komputerów i podobnych urządzeń, takich jak niektóre macierze dyskowe, są bardzo szybkie, ale mają jedną wadę: ich zawartość ginie po wyłączeniu zasilania. Firma Viking Technology postanowiła wprowadzić na rynek moduły, które połączą szybkość i trwałość pamięci DRAM z nieulotnością pamięci Flash. Moduły ArxCis-NV DIMM charakteryzują się przepustowością 10 GB/s, z grubsza dwa razy szybszą od kart Flash łączonych za pomocą magistrali PCI Express, dzięki czemu będzie można wykorzystać taką hybrydową pamięć do budowy warstwy cache w macierzach dyskowych lub serwerach. Pamięć nie ulega zużyciu przy zapisie i może być użyta jako bufor w modułach SSD, które korzystają z pamięci NAND Flash, by podwyższyć ich trwałość.

Adrian Proctor, wiceprezes marketingu firmy Viking Technology, mówi, że nowe moduły NV DIMM mogą bardzo przedłużyć żywotność pamięci Flash, dzięki przejęciu wielu zadań zapisu. Wyjaśnia on, że "kluczową zaletą pamięci półprzewodnikowych jest ich wydajność i nasze moduły są bardzo wydajne. Nie zastąpią one jednak pamięci SSD, ale raczej będą działać w połączeniu z nimi".

Według Proctora, moduły NVDIMM mogą osiągnąć do 1,5 mln bloków o rozmiarze 4 Kbit na sekundę, czyli ok. pasmo rzędu 10 GB/s. Moduły te są już dostarczane producentom systemów komputerowych, dostępna jest jedna pojemność 8 GB NAND, każdy moduł zawiera 4 GB SDRAM. Pod koniec 2013 r. pojawią się także moduły o pojemności 16 GB, a w przyszłym roku - 32 GB. Pamięć NAND jest wykorzystywana jedynie do podtrzymania zawartości DRAM w przypadku awarii systemu. Wszystkie moduły zawierają pamięć NAND Flash w technologii SLC (single-level cell).

Dzisiejsze serwery oraz macierze dyskowe mają hybrydowe rozwiązania z podtrzymaniem pamięci DRAM, by przetransferować zawartość pamięci RAM lub cache do modułów SSD bądź dysków twardych w przypadku awarii. Moduł oferowany przez Viking Technology działa nieco inaczej i zakłada zapis danych bezpośrednio do pamięci DRAM bez obaw o utratę danych. Odzyskiwanie sprawności po awarii jest również o wiele szybsze niż w przypadku rozwiązań hybrydowych wykorzystujących osobno moduły DRAM i NAND Flash. Adrian Proctor wyjaśnia, że przy restarcie po awarii odbudowanie pamięci zajmuje ok. 10 sekund na gigabajt danych, a zatem przy module 8 GB NVDIMM proces trwa ok. minuty. W tym czasie zazwyczaj trwa jeszcze proces uruchamiania systemu, więc można mówić o znacznym przyspieszeniu procesu odzyskiwania danych, w porównaniu do starszych systemów jest on prawie natychmiastowy.


TOP 200