Nietrwałe dyski CDR

Fiński Technical Research Center (VTT) przeprowadził testy zapisywalnych dysków CD i stwierdził, że trwałość przechowywania danych jest znacznie mniejsza od podawanej przez wytwórców. Zależnie od producenta, wynosi ona tylko 3-28 lat.

Fiński Technical Research Center (VTT) przeprowadził testy zapisywalnych dysków CD i stwierdził, że trwałość przechowywania danych jest znacznie mniejsza od podawanej przez wytwórców. Zależnie od producenta, wynosi ona tylko 3-28 lat.

Podczas prowadzonych przez 3 miesiące badań, testowano dyski CDR czterech producentów poddając je działaniu podwyższonej temperatury (50-80 stopni C), wody oraz promieniowania ultrafioletowego (bezpośrednie światło słoneczne). Mimo że producenci zapewniają o trwałości zapisu dochodzącej do 240 lat, specjaliści z VTT stwierdzili, że trwałość danych przechowywanych w temperaturze pokojowej na dyskach CDR nie jest większa od 28 lat. Jest to stanowczo zbyt krótki czas dla wielu instytucji planujących archiwizację zasobów, np. nagrań muzycznych, programów telewizyjnych itp. Sytuacja może jednak już niedługo ulec poprawie, gdyż opracowywane są nowe typy płyt CDR o zwiększonej odporności na zakłócenia.

Komputer za 200 dolarów?

Acer Inc. zapowiedział, że w tym roku wprowadzi na rynek kilka nowych produktów elektronicznych powszechnego użytku. Utworzony w marcu ubiegłego roku specjalny oddział firmy opracowuje projekty przystawek umożliwiających korzystanie z usług interaktywnej telewizji, odtwarzaczy wideo CD, wideofonów oraz urządzeń pozwalających na łączność z siecią Internet.

Obecnie przedstawiciele firmy nie chcą ujawnić szczegółów, ale wiadomo, że Acer zamierza rozpocząć sprzedaż komputerów PC dla dzieci wykorzystujących odbiornik TV jako monitor, które mają kosztować 199 USD. Innym projektem są urządzenia umożliwiające w pełni funkcjonalną łączność z siecią Internet - przy wykorzystaniu standardowego telewizora zamiast monitora, mogą one kosztować, jak stwierdził prezydent grupy Acera, Stan Shih, jedynie ok. 300 USD.

Kontroler wideo dla notebooków

Chips and Technologies Inc. opracowała HiQVideo - nową rodzinę układów dla kontrolerów grafiki wykorzystywanych w komputerach przenośnych, które umożliwiają wyświetlanie filmów wideo na ekranach notebooków.

Karty HiQVideo są wyposażone w gniazdo PC Card (PCMCIA) zgodne z nowym standardem ZV (Zoomed Video), który pozwala na bezpośrednie przesyłanie informacji wideo i audio do karty graficznej bez korzystania z szyny systemowej oraz procesora komputera. Kontroler umożliwia wyświetlanie obrazów z kamery wideo w oknie o wymiarach 240 x 320 pkt., a także jednoczesne wyświetlanie wielu okien z częstotliwością 30 obrazów/s. Rozdzielczość grafiki wynosi 800 x 600 pkt. przy 24-bitowym kolorze.

Pierwsze dwa dostępne układy nowej rodziny to 32-bitowy HiQV32 oraz 64-bitowy HiQV64. Przy zakupie partii 10 tys. sztuk pierwszy kosztuje 35 USD, a drugi układ 40 USD.


TOP 200