Niestandardowy LDAP

Już wkrótce odbędą się niezależne testy zgodności produktów LDAP.

Już wkrótce odbędą się niezależne testy zgodności produktów LDAP.

Producenci dostarczający rozwiązań implementujących obsługę protokołu LDAP w swoich produktach przygotowują się do dwóch testów, które mają wykazać, na ile ich produkty spełniają pokładane w nich nadzieje. IBM, Microsoft, Netscape i Novell to najwięksi producenci, których usługi katalogowe przejdą wiele testów pod kątem zgodności ze standardem LDAP 2, przeprowadzanych przez Network Applications Consortium (NAC). Podobne testy, ale dla standardu LDAP 3, zostaną przeprowadzone przez Internet Mail Consortium (IMC).

Niekompatybilne rozwiązania

Przez ostatnie półtora roku protokół LDAP okrzyknięty został standardem wyszukiwania i dostępu do informacji przechowywanych w usługach katalogowych różnych producentów i znajdujących się w sieciach korporacyjnych lub w Internecie.

Ale podobnie jak w przypadku innych standardów, nie jest on tak prosty w implementacji, jak się wydaje. Choć LDAP 2 został oficjalnie zatwierdzony przez komitet normalizacyjny IETF, pozostawia on producentom dosyć duże pole do manewru w trakcie implementacji jego obsługi w aplikacjach. Ci skutecznie wykorzystują te możliwości, rozbudowując oficjalny standard o nową funkcjonalność, co w ich przekonaniu daje ich produktom przewagę jakościową nad rozwiązaniami konkurencji. To z kolei uniemożliwia pełną kompatybilność programów pochodzących od różnych producentów.

W rezultacie klient, który kupuje produkt obsługujący protokół LDAP, otrzymuje rozwiązanie niezgodne z innymi, mimo że wspiera ono oficjalnie zatwierdzony standard. Dlatego też konsorcja NAC i IMC zdecydowały, że przeprowadzą testy, które będą sprawdzianem dla wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań.

Test współpracy

Pierwsze testy dotyczące dostarczanych już na rynek produktów zgodnych z LDAP w wersji 2 określono wspólną nazwą Directory Interoperability Rendezvouz (DIR). Przeprowadzą je: NAC, duża niezależna grupa użytkowników tego typu rozwiązań, oraz inżynierowie z Uniwersytetu w Michigan – miejsca, w którym powstał protokół LDAP.

Test opracowany na uniwersytecie pokaże, w jaki sposób aplikacje poszczególnych producentów przeprowadzają identyfikację użytkowników i umożliwiają klientom LDAP łączenie z usługami katalogowymi, wykonywanie podstawowych operacji wyszukiwania, modyfikowanie i aktualizowanie informacji przechowywanych w katalogach. Mierzony będzie także czas wykonywania poszczególnych operacji.

Producenci mogą przeprowadzić testy wewnętrznie, zanim zdecydują się na publiczną demonstrację. Rezultaty zostaną ogłoszone na specjalnej konferencji, która odbędzie się pod koniec lipca.

Tim Howes, jeden z projektantów protokołu LDAP i jednocześnie pracownik Netscape Corporation, poinformował, że testy nie wystawiają jednoznacznych ocen, co do zgodności ze standardem konkretnego rozwiązania. Komitet testujący formułuje specjalne kategorie i ocenia, czy kryteria w ramach każdej z nich są spełnione. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zorientować się, jaki jest podstawowy zakres funkcji oferowanych przez wszystkie produkty dostępne na rynku, i upewni ich, że różni klienci LDAP w identyczny sposób będą współpracować z poszczególnymi serwerami LDAP.

Jest to bardzo istotne, gdyż użytkownicy sieci korporacyjnej rzadko stosują jednorodne środowisko i identycznych klientów LDAP.

Następna generacja

Drugi z zapowiedzianych testów, nadzorowany przez IMC, dotyczyć będzie produktów, które oficjalnie nie są jeszcze dostępne na rynku, a bazują na nowym standardzie LDAP 3. Celem tego testu nie będzie - tak jak w przypadku LDAP 2 - wskazanie produktów spełniających bądź nie wymogów standardu, lecz zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich producentów takich rozwiązań. Test - przeprowadzony w jednej dużej sieci komputerowej - ma pokazać, w jaki sposób programy poszczególnych producentów współpracują ze sobą, i wykazać, gdzie należy wprowadzić poprawki przed wprowadzeniem na rynek komercyjnej wersji produktu. Jednym z rozwiązań, które będzie poddane takim testom, są nowe usługi katalogowe Microsoftu – Active Directory, mające się znaleźć w Windows NT 5.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200