Niespodziewany wzrost zainteresowania językiem C++

Liczący sobie już 35 lat język programowania C ++ przeżywa drugą młodość. Tak przynajmniej wynika z najnowszego, wrześniowego rankingu oceniającego tego typu narzędzia, który publikuje cyklicznie Tiobe Software. Analizując ten ranking widzimy wyraźnie, że to właśnie język C++ w ostatnich tygodniach zyskuje popularność.

Języki programowania

Żaden inny język nie uzyskał w ostatniej edycji rankingu tak dobrego wyniku – biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania - jak C++. Jego popularność wzrosła o 1,48% przy ogólnym wyniku 7,11%. Język zajmuje w rankingu czwarte miejsce, za takimi narzędziami jak C, Java, i Python. Za C++ uplasowały się języki C, Visual Basic, JavaScript, PHP, R i SQL.

Warto przypomnieć iż ranking Tiobe powstaje w specyficzny sposób, gdyż bierze pod uwagę ilość zapytań kierowanych przez użytkowników do 25. cieszących się największym wzięciem internetowych wyszukiwarek. Nie jest to doskonała metoda, ale w miarę dobrze i co ważne na bieżąco weryfikuje aktualną popularność języków programowania.

Zobacz również:

  • Box uruchamia bezpłatne e-podpisy dla swoich klientów
  • Python aspiruje do najpopularniejszego języka programowania#

Język C++ uzyskał najlepszy wynik (liczony w procentach) dość dawno, bo w 2003 roku. Mógł się wtedy pochwalić wynikiem 17,53%, co plasuje go grupie trzech najpopularniejszych języków programowania. Analitycy są zdania, że jedną z możliwych przyczyn zwiększonego zainteresowania tym językiem jest pojawienie się jego kolejnej wersji, czyli oprogramowania C ++20.

Grupa robocza zajmująca się językiem C ++, działająca w ramach ISO (International Organization for Standardization) i funkcjonują pod nazwą WG21, zatwierdziła w ostatnich dniach finalną wersję języka C ++ 20. Jest to pierwsza od trzech lat duża aktualizacja tego narzędzia. Ostatnia miała bowiem miejsce w 2017. W zgodnej opinii znawców tematu, obecna aktualizacja języka C++ jest jedną z największych, jeśli nie największą, od momentu pojawienie się swego czasu edycji C++11 tego narzędzia.


TOP 200