Nieprawdopodobny wzrost

Serwery RISC obsługujące system PULS zastąpiły urządzenia z procesorami Intela.

Serwery RISC obsługujące system PULS zastąpiły urządzenia z procesorami Intela.

Nieprawdopodobny wzrost

Zbigniew Olejniczak, dyrektor Departamentu Informatyki w MGPiPS

Projekt wymiany platformy sprzętowej i systemowej, rozpoczęty przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS) w marcu ub.r., zakończył się przed miesiącem. Decyzja o migracji była podyktowana bardzo niską wydajnością starych, pięcioletnich komputerów. Firma ComputerLand obsługująca system PULS zaproponowała ministerstwu dwa rozwiązania w postaci: Windows 2000 lub SCO UnixWare 7 na platformie Intela. "Po przeprowadzeniu dokładnych testów wybraliśmy UnixWare" - mówi Zbigniew Olejniczak, dyrektor Departamentu Informatyki w MGPiPS.

Reindeksacja w weekend

System PULS, obsługujący setki urzędów pracy, powstał w ramach projektu ALSO (Automation of the Labor and Social Welfare Organization), finansowanego z pożyczki Banku Światowego. Aplikacje PULS (w skład systemu wchodzi ok. 20 modułów, w tym: pośrednictwo pracy, szkolenia i poradnictwo zawodowe oraz prace interwencyjne, roboty publiczne i refundacje) są ostatecznie dziełem ComputerLandu po przejęciu firmy CSBI. Zgodnie z koncepcją przyjętą w trakcie realizacji systemu PULS w największych urzędach pracy wdrażano komputery z procesorami RISC, funkcjonujące pod kontrolą Unixa (w mniejszych urzędach instalowano serwery intelowskie z NetWare). Na dostawcę wybrano Siemensa oferującego serwery z procesorami RISC i systemem Sinix.

Po zakończeniu projektu szybko okazało się, że w kilkunastu największych urzędach PULS działa mało wydajnie. "Przykładowo, reindeksacja bazy o pojemności 2 GB trwała nawet 30 godz. Próby optymalizowania systemu od strony aplikacji czy sieci nie dawały pożądanych efektów" - podkreśla Zbigniew Olejniczak. W ponad 30 urzędach, wskutek niewydolności PULS-u na platformie RISC, podjęto decyzję o powrocie do korzystania ze starych aplikacji (lub wstrzymano się przed przejściem na nowe rozwiązania) opracowanych na początku lat 90. Bezskutecznie poszukiwano przyczyn niepowodzenia. Zdaniem Zbigniewa Olejniczaka źródłem kłopotów nie była architektura aplikacji.

Unix z Intelem

Po przeprowadzeniu w warunkach laboratoryjnych testów informatycy resortu pracy zdecydowali o wyborze systemu operacyjnego oferowanego przez SCO. "Zmiana platformy pozwoliła na osiągnięcie 68-krotnego wzrostu wydajności. Proces reindeksacji bazy danych udało się skrócić z 30 godz. do 20 min" - mówi Zbigniew Olejniczak. - "Wbrew potocznym opiniom współczesne serwery z procesorami Intela mają dużą moc obliczeniową. Ponadto platforma Intela daje nam duże możliwości rozwoju. Mogliśmy wybierać między wieloma systemami operacyjnymi". Brano pod uwagę oprogramowanie systemowe Microsoftu, które również zapewniało ogromny wzrost wydajności PULS-u, ale SCO okazał się nieco tańszym oferentem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200