Niepoprawne poprawki

Instalacja zestawu poprawek Service Pack 6 dla Windows NT 4.0 może spowodować poważne problemy w pracy systemu.

Instalacja zestawu poprawek Service Pack 6 dla Windows NT 4.0 może spowodować poważne problemy w pracy systemu.

Udostępniony kilka tygodni temu Service Pack 6 dla systemu Windows NT 4.0 ma tę samą wadę, co krytykowany wielokrotnie przez użytkowników pakiet Service Pack 2. Oprócz łatania wielu dziur (według zapewnień Microsoftu jest ich 125), pakiet powoduje wiele problemów, które zniechęcają do jego instalacji.

Problem Notes i Exchange

Użytkownicy Lotus Notes wykorzystujący je na stacjach roboczych bądź serwerach Windows NT 4.0 po instalacji pakietu SP6 mogą utracić dostęp do serwerów, z których replikowali bazy danych. Okazuje się bowiem, że SP6 ogranicza dostęp "zwykłych" użytkowników do "wyższych" portów TCP/IP, w tym portu 1352, który jest stosowany do replikacji informacji. Problem nie występuje w przypadku konta o uprawnieniach administracyjnych. Jest ono bowiem uprawnione do wykorzystywania wszystkich portów.

W przypadku aktualizacji serwerów NT 4.0, na których pracuje Exchange Server, po zainstalowaniu SP6 zostanie automatycznie uruchomiony proces pełnej indeksacji bazy danych. Nie należy go przerywać, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia aktualnie przetwarzanej bazy danych. Indeksacja może potrwać od kilkunastu minut do kilku godzin - w zależności od wielkości bazy. W tym czasie serwer znacznie wolniej odpowiada na żądania użytkowników, co dotyczy również przetwarzania przesyłanej poczty elektronicznej. Należy więc zaplanować instalację pakietu SP6 na czas najmniejszego obciążenia serwera pocztowego.

Problem Compaqa

Po zainstalowaniu SP6 na maszynach Compaqa (np. ProLiant 6500) i ponownym uruchomieniu serwera, na ekranie może wyświetlić się niebieski ekran z komunikatem o błędzie. Spowodowane jest to niezgodnością pakietu SP6 z kartami sieciowymi Compaq NC31xx. Na szczęście dla użytkowników Compaq opublikował już listę niekompatybilności oraz działań, jakie należy podjąć. Przede wszystkim trzeba porównać wersję sterownika znajdującego się w folderze %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\DRIVERS\CPQNTAC.SYS z opisem znajdującym się pod adresemftp://ftp.compaq.com/pub/softpaq/sp1150112000/sp11718.txt

Inne błędy w Service Pack 6

Po instalacji pakietu niemożliwe staje się zdalne zarządzanie stronami internetowymi za pomocą FrontPage 98. Powrót do SP5 rozwiązuje problem.

Pakiet nie współpracuje z kartą 3Com 3c905tx. Po jego instalacji nie można korzystać z sieci.

Narzędzie UPTIME.EXE stosowane do kontroli czasu dostępności serwera nie działa po instalacji pakietu SP6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200