Nieplanowany debiut Whistlera

Microsoft prowadzi śledztwo, które ma ujawnić, w jaki sposób kopia jego przyszłego systemu dla użytkowników indywidualnych została udostępniona w Internecie.

Microsoft próbuje wyjaśnić, w jaki sposób kopia jego systemu, znanego pod nazwą Whistler, będącego w trakcie opracowywania, została udostępniona w Internecie. Whistler ma być kolejną, po Windows Me (znanym wcześniej jako Millennium), wersją systemu przeznaczoną dla użytkowników indywidualnych, bazującą na Windows 2000.

Wczesna wersja Whistlera została udostępniona "na różnych studenckich internetowych stronach" - podał ActiveWin, serwis internetowy, zajmujący się systemem operacyjnym Microsoftu.

Przedstawiciele koncernu z Redmond stwierdzili jedynie, że "firma bada kwestię umieszczenia kodu w Internecie". Nie jest również wiadome, ilu użytkowników mogło pobrać system i czy jest on nadal dostępny w sieci.

Jak podał ActiveWin, wersja 2211.1 Whistlera, identyfikująca się jako Whistler Windows 2001, wygląda podobnie do Windows 2000. Ma jednak rozbudowane funkcje obsługi języka HTML i jest ściśle związana z przeglądarką internetową, co prawdopodobnie zostało wykonane z myślą o początkujących użytkownikach. Osoby, które pobrały i zainstalowały Whistlera, twierdzą, że panel sterowania systemu ma z założenia interfejs HTML. Udostępniony nielegalnie kod zawiera też przyszłą wersję klienta do korzystania z Microsoft Network (MSN).

***

Microsoft: po Millennium będzie Whistler

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200