Niepewna przyszłość HP i Compaqa?

Cześć analityków sądzi, że fuzja koncernów może negatywnie wpłynąć na pozycje rynkowe połączonych firm.

Analitycy uważają, że fuzja koncernów Hewlett-Packard i Compaq może mieć negatywny wpływ na pozycje tych firm na rynku IT. Jeszcze tydzień temu większość obserwatorów rynku twierdziła, że dzięki połączeniu nowy HP stanie się jednym z najpotężniejszych na świecie graczy w branży informatycznej.

Jako główną przyczynę, dla której fuzja HP i Compaqa może wcale nie być tak zbawienna, jak twierdzą obie firmy, eksperci wymieniają fakt, że reorganizacja tak wielkich przedsiębiorstw wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu. Oba koncerny zapowiedziały już także, że konieczne będzie zwolnienie ok. 15 tys. dotychczasowych pracowników obu firm. Ma być zlikwidowanych wiele linii produkcyjnych.

Zobacz również:

Według analityka firmy Gartner Group, Martina Reynoldsa, chaos wywołany restrukturyzacją firmy może spowodować pogorszenie jakości usług obu firm. To z kolei może prowadzić do "ucieczki" klientów do innych producentów sprzętu. Wielu analityków uważa, w dziedzinie usług IT najwięcej na takiej sytuacji może zyskać IBM. Jeśli zaś chodzi o produkcję hardware'u, to najprawdopodobniej najbardziej zadowolone z fuzji HP i Compaqa będą Dell i Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200