Niemieckie fundusze inwestują w warszawski BillNet

System płatności rachunków uruchamiany przez BillNet ma zaoszczędzić czas i koszty ponoszone przez klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy przy płaceniu cyklicznie otrzymywanych rachunków. System ma całkowicie wyeliminować potrzebę wystawiania rachunków papierowych.

Fundusze inwestycyjne bmp i Central & Eastern Europe Venture kupiły wspólnie 24% udziałów w warszawskiej firmie BillNet.com, operatorze serwisu elektronicznej prezentacji i płatności rachunków (EBPP: Electronic Bill Presentment and Payment). Wartość transakcji nie została ujawniona. Jest to już czwarta inwestycja tych funduszy w Polsce.

Internetowy system płatności ofererowany przez BillNet stworzono w celu zaoszczędzenia czasu i kosztów ponoszonych przy płaceniu cyklicznie otrzymywanych rachunków przez klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy. Jego uruchomienie, pod adresem www.billnet.com.pl, zaplanowano na początek 2001 r. Przedstawiciele BillNetu zapowiadaja, że serwis będzie także rozbudowany o obsługę za pomocą telefonu stacjonarnego i komórkowego (WAP). Ponadto firma planuje wejście ze swoją ofertą na rynek zachodnioeuropejski.

Rozwiązanie BillNetu jest o tyle nowatorskie - utrzymują przedstawiciele firmy - że w całości wyeliminuje potrzebę wystawiania rachunków w formie papierowej. Serwis ma być połączony z systemami finansowo-księgowymi wystawców rachunków, co umożliwi w pełni elektroniczny obieg dokumentów, bez potrzeby np. skanowania i przechowywania ich w klasycznej formie.

Platforma BillNet została utworzona w maju br. przez założycieli firmy Suntech, dostawcy oprogramowania dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, energetycznych i instytucji finansowych.

Z szacunków Forrester Research wynika, że wielkość transakcji płatniczych realizowanych za pomocą systemów EBPP wzrośnie tylko w Stanach Zjednoczonych z 900 mln USD przewidzianych na br. do 73,2 mld USD w roku 2002.

***

Niemieckie fundusze inwestują w serwis mojeauto.pl

Powstanie drugie w Polsce centrum płatności elektronicznych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200