Niemiecki oddział Rosnieft zhakowany

O kradzież danych podejrzewa się grupę hakerską Anonymous, która oficjalnie wypowiedziała cyberwojnę Kremlowi. Cyberatak został potwierdzony przez rzecznika firmy oraz agencję rządową BSI

Niemiecki oddział Rosnieft zhakowany

Źródło: https://www.rosneft.de/

Hakerom z grupy Anonymous udało się uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Podobno był to atak na dużą skalę. Burkhard Woelki, rzecznik prasowy Rosnieftu w Niemczech, poinformował, że "rozmiarów szkód nie można na razie oszacować". Jego zdaniem, włamanie nie ma wpływu na funkcjonowanie rafinerii w Schwedt (Uckermark), gdzie nadal trwają prace i realizowane są planowane dostawy w regionie Berlina i Brandenburgii.

Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) potwierdził, że firma Rosnieft Deutschland Gmbh zgłosiła incydent bezpieczeństwa IT w ubiegłą sobotę wieczorem. Istnieją odpowiednie obowiązki raportowe dla firm należących do tzw. infrastruktury krytycznej. BSI zaoferowało Rosneftowi swoje wsparcie przy analizie i naprawieniu szkód ataku.

Zobacz również:

  • Ofensywa Anonymous: tym razem wymazali 65 TB danych Rosawiacji
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Wyciek danych z API programistycznego Travis CI

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego zostało również skierowane do innych interesariuszy z branży naftowej. Jak dotąd nie było żadnego wpływu na sytuację podażową.

Sama grupa Anonymous twierdzi, że zdobyli dostęp do 20 terabajtów danych, w tym kopii zapasowych laptopów kierownictwa firmy, a pobrane dane „będą teraz przeglądane”. Anonymous poinformowali też, że „nie planują publikacji wszystkich danych”.

Według niemieckich mediów atak nie wpłynie na bieżącą działalność Rosnieft - ale system ucierpi znacząco. Zakłóceniu ulegają różne procesy, w tym możliwość zawierania umów.

Rosnieft to największy koncern naftowy w Rosji. Szefem rady nadzorczej jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder (SPD). W Niemczech Rosnieft ma udziały w trzech niemieckich rafineriach - w Schwedt, Karlsruhe i Neustadt. To trzecia co do wielkości firma w Niemczech przetwarzająca ropę naftową. Niemiecki oddział Rosnieftu odpowiadał w ostatnich latach za około jedną czwartą całego importu ropy naftowej do Niemiec. Oznacza to, że firma należy do obiektów tzw. infrastruktury krytycznej, które mają obowiązek m.in. zgłaszania zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Źródła: PAP, Die Welt

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200