Niemcy - zlikwidować anonimowość w Internecie?

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" powiedział, że należy zlikwidować anonimowość w Internecie. Uważa on, że internauci nie powinni czuć się bezkarni i muszą odpowiadać za swoje czyny własnym nazwiskiem.

Zdaniem szefa MSW, w sieci tworzy się nowy rodzaj przestępców, którzy przysparzają służbom bezpieczeństwa coraz więcej problemów. Polityk CSU opowiedział się za wzmożonym monitoringiem w internecie, który spotkał się ze sprzeciwem koalicji. "Postulat ministra Friedricha jest całkowicie iluzoryczny. Nie jest możliwe kontrolowanie komentarzy i blogów w światowej sieci. Każdy może założyć adres e-mail pod fałszywym nazwiskiem" - oświadczył Burkhardt Mueller-Soenksen, rzecznik partii FDP.

Na temat planów Friedricha krytycznie wypowiedziała się też opozycja. Rzecznik partii Zielonych, Konstantin von Notz, stwierdził, że anonimowość i intymność, których chcemy w realnym życiu, muszą obowiązywać także w internecie. Członek zarządu partii Malte Spitz dodał, że możliwość pozostania anonimowym lub działania pod pseudonimem jest oczywistym elementem korzystania z wolności i uznał, że pomysły ministra są niebezpieczne oraz podkopują wolność myśli i prasy.

Zobacz również:

  • Hakerska lista przebojów. Najbardziej szkodliwe ransomware w 2021. Przewodnik od CSO’s
  • Kolejna faza rozwoju usługi Starlink

TOP 200