Niedrogie serwery SuperMicro

Serwery SuperBlade oferowane przez SuperMicro są jednymi z najtańszych systemów serwerów kasetowych dostępnych na rynku.

Rodzina serwerów SuperBlade składa się z pięciu rodzajów obudów oraz kilkunastu modeli kaset do wyboru. Najprostsze rozwiązania bazują na obudowach SBE-714 o wysokości 7U obsługujących do 14 serwerów kasetowych. W tej rodzinie SuperMicro oferuje dwie wersje obudów: podstawową SBE-714D, zapewniającą nadmiarowość N+1 tylko po stronie zasilaczy oraz nieco bardziej rozbudowaną SBE-714E, która umożliwia instalację dwóch przełączników sieciowych oraz dwóch modułów zarządzania. Obie obudowy akceptują tylko serwery z procesorami firmy Intel. Są to kasety o oznaczeniach SBI-7425 i SBI-7426.

Starszy model SBI-7425 oparty jest na chipsecie Intel 5100 (San Clemente), przez co umożliwia instalację maksymalnie dwóch procesorów Quad-Core z rodzin Hypertown/Clovertown, a więc Intel Xeon serii 5400 i 5300. Oczywiście, można także instalować modele Dual-Core z rodziny 5200 i 5100, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ze względu na ograniczoną do sześciu liczbę gniazd pamięci SBI-7425 obsługuje maksymalnie do 24 GB DDR2 ECC-R. Ciekawej prezentuje się kaseta o oznaczeniu SBI-7426. Serwer ten bazuje na chipsecie Intel 5500 (Tylersburg), a więc akceptuje do dwóch procesorów z rodziny Nehalem-EP oraz Westmere. Są to procesory Intel Xeon z serii 5500 i 5600, w tym także modele sześciordzeniowe.

Niestety, możliwości komunikacyjne obudów SBE-714 są ograniczone wyłącznie do Ethernetu. Każdy z serwerów standardowo dysponuje dwoma portami sieciowymi Gigabit Ethernet, a w obudowach można instalować moduły przelotowe bądź dedykowane przełączniki Gigabit Ethernet. W najbardziej rozbudowanej konfiguracji podstawowej mamy do dyspozycji 48 portów GbE, z czego 28 służy do komunikacji wewnętrznej z kasetami, 20 dostępnych jest na zewnątrz obudowy. Nie znajdziemy tutaj ani Fibre Channel, ani Infiniband, ale za dodatkową opłatą możemy wyposażyć serwery w karty sieciowe 10 GbE. W takiej konfiguracji producent oferuje do obudowy moduł przelotowy 10 GbE, dzięki któremu możemy podłączyć się do zewnętrznego przełącznika.

Ciekawe modele

Nieco ciekawiej przedstawia się rodzina obudów SBE-710. Tutaj również dostępne są dwa modele: ekonomiczny SBE-710E oraz rozbudowany SBE-710Q. Oba mają standardową wysokość 7U i umożliwiają instalację do 10 kaset z serwerami. Oba zapewniają nadmiarowość zasilaczy w systemie N+1, dwa przełączniki GbE plus dwa moduły KVM. W najbardziej rozbudowanej wersji mamy do dyspozycji 36 portów QDR x4 o łącznej przepustowości 2,88 Tbps. Prawdziwą siłą SBE-710 nie są jednak możliwości komunikacyjne, ale mnogość wersji serwerów kasetowych, jakie możemy w nich zainstalować.


TOP 200