Niedrogie narzędzia sieciowe

Zarządzanie siecią to zajęcie wymagające odpowiedniego oprzyrządowania. W dużych organizacjach używane jest do tego drogie oprogramowanie. Mniejsze organizacje, z ograniczonym budżetem, mogą wypróbować dostępne w internecie bezpłatne lub tanie narzędzi sieciowe. Przedstawiamy niektóre z nich, m.in. służące do śledzenia konfiguracji lub testowania ustawień urządzeń sieciowych.

Really Awersome New Cisco config Differ

Nie każdy może sobie pozwolić na takie narzędzia zarządzania zmianami w konfiguracji urządzeń sieciowych, jak Solarwinds Orion Network Configuration Management (NCM) czy CiscoWorks LAN Management Solution (LMS). Dlatego dużą popularnością wśród administratorów sieci cieszy się rozwiązanie Really Awersome New Cisco config Differ (RANCID) . Jest to narzędzie łatwe do zainstalowania i skonfigurowania na różnych platformach systemów operacyjnych.

Dla administratorów największą zaletą RANCID jest możliwość przechowywania historii konfiguracji urządzeń sieciowych oraz wspomagania śledzenia zmian w środowisku sieciowym. Większość problemów sieciowych ma związek z błędami popełnianymi przez człowieka i dlatego dobrze jest mieć możliwość wglądu do historii zmian. Zarządzanie konfiguracjami jest dobrą praktyką, która zazwyczaj jest pomijana w organizacjach z ograniczonym budżetem IT, a często można łatwo znaleźć źródło problemów przeglądając wykazy zmian w konfiguracji.

Dynamips, Dynagen, GNS3

Niewiele organizacji ma wydzielone zasoby laboratoryjne do testowania ustawień urządzeń sieciowych. Zapewnienie dodatkowych urządzeń laboratoryjnych, podobnych do tych stosowanych w sieci produkcyjnej, jest kosztowne i często przekracza możliwości finansowe organizacji. Aczkolwiek w celu prawidłowego skonfigurowania urządzeń sieciowych pomocne może być utworzenie prostego, małego modelu sprawdzającego projekt konfiguracji. Dynamips jest systemem pozwalającym na emulowanie obrazów Cisco IOS i uruchamianiu ich w konfigurowalnym środowisku. Aplikacje wykorzystujące możliwości Dynamips - Dynagen 1.11.7 lub Grafical Network Simulator (GNS3) 0.7.2 - ułatwiają skonfigurowanie wirtualnego laboratorium routerów Cisco. Po zdefiniowaniu urządzeń laboratorium i ich połączeń w pliku tekstowym, można je uruchomić i rozpocząć zabawę z konfigurowaniem routerów.

VideoLANClient

Multicast może być typem ruchu trudnym do testowania i lokalizowania problemów. Ruch multicast typu "jeden do wielu" jest trudniejszy do weryfikowania niż typu unicast, zazwyczaj natury klient-serwer. W tym typie ruchu trudniej diagnozować komunikacje IGMP, protokoły routingu i ruch aplikacyjny. Aplikacje multicast nie mają zazwyczaj dobrych możliwości diagnostycznych, tak więc do testowania "osiągów" multicast w układzie end-to-end potrzebne jest proste źródło i odbiornik multicast. VideoLANClient (VLC) może używać szerokie spectrum strumieni źródłowych i protokołów. VLC można ustawić jak źródło multicast na jednym końcu sieci, podczas gdy inny węzeł może używać tej samej wersji VLC w roli odbiornika ruchu multicast. VLC pracuje z IGMPv2 i v3 oraz MLDv1 i v2. Może generować strumienie plików multimedialnych, DVD, pliki audio i wiele innych formatów.

Backtrack 4

Jest to oprogramowanie zawierające większość narzędzi potrzebnych do wykonywania oceny bezpieczeństwa. Backtrack 4 organizuje te narzędzia w kategorie powiązane z metodologią oceny. Zawiera m.in. takie narzędzia, jak: Hydra, Netcat, SNORT i wiele innych. Chociaż oprogramowanie zapewnia zestaw narzędzi przede wszystkim do testowania penetracyjnego i analiz śledczych, to może być również przydatne dla potrzebujących przeprowadzenia szybkich testów sieci.

WireShark

Poszukującym narzędzi do analizy pakietów można polecić Wireshark. Program, znany wcześniej jako Ethereal, jest bardzo popularny wśród administratorów sieci, którzy często instalują go obok komercyjnych snifferów.

IPerf, JPerf

Specjaliści od sieci od lat używają IPerf - narzędzia sterowanego wierszami komend (CLI) - do wykonywania analizy ruchu TCP i UDP. IPerf opracowano w National Laboratory for Applied Network Research (NLANR), ale ostatnio został uaktualniony przez Google. Żeby ułatwić korzystanie z tego narzędzia, Google dodała do niego interfejs graficzny napisany w języku Java. Ta najnowsza wersja - JPerf 2.0.2 ułatwia ustawianie i nawigowanie po wszystkich mniej znanych opcjach interfejsu wierszy komend IPerf. JPerf zapewnia wykresy wydajności (IPerf tylko zestawienia tablicowe) i pozwala na zachowanie wcześniejszych testów w celu szybkiego ich wywołania i powtórzenia. Pracuje także z klientem i serwerem obsługującym IPv6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200