Niedrogi serwer unixowy IBM

IBM wprowadził w październiku serwer klasy podstawowej - pSeries 610 (1- lub 2-procesorowy, z pięcioma gniazdami PCI) pracujący pod systemem AIX 5L. Może on obsługiwać małe bazy danych, można uruchamiać na nim mniej wymagające aplikacje.

IBM wprowadził w październiku serwer klasy podstawowej - pSeries 610 (1- lub 2-procesorowy, z pięcioma gniazdami PCI) pracujący pod systemem AIX 5L (firmowy Unix IBM). Może on obsługiwać małe bazy danych, można uruchamiać na nim mniej wymagające aplikacje.

Użytkownicy mają do wyboru dwa modele serwera p610: 6E1 i 6C1. Model 6E1 to wieża o wymiarach 617x215x426 mm (głębokość, szerokość, wysokość). 6C1 jest przystosowany do instalowania w szafie (obudowa o wysokości 5U). W serwerach można zainstalować wewnętrzną pamięć masową (dyski twarde) o pojemności do 291,2 GB.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Serwer w najskromniejszej konfiguracji kosztuje 7495 USD, a system oferujący wszystkie dodatkowe opcje i funkcje - 43 000 USD. Serwer p610 może być wyposażony w jeden lub w dwa procesory Power3-II (technologia miedzi) taktowane zegarem 375 lub 450 MHz, i w pamięć RAM o pojemności od 512 MB do 8 GB. IBM stara się jak może, aby na rynku serwerów unixowych stawić czoła produktom Sun czy Hewlett-Packard. Stąd serwer p610 i wprowadzony na rynek nieco wcześnie model p690 - produkt klasy najwyższej, oparty na dużo silniejszych procesorach Power4.

p610 dysponuje co prawda wolniejszymi procesorami Power3, ale oferuje szereg rozwiązań stosowanych w systemach klasy najwyższej, takich jak na przykład specjalny procesor serwisowy, kontrolujący pracę poszczególnych elementów systemu (dysków twardych, pamięci i układów CPU).

p610 jest pierwszym serwerem firmy IBM pracującym pod systemem Unix, w którym zastosowano system diagnozowania oparty na technologii Light Path. Wykorzystuje ona diody, które pomagają szybko lokalizować uszkodzony element.

Diody LED umieszczono z przodu i tyłu serwera, oraz wewnątrz. Jeśli w serwerze wystąpił błąd i system Light Path zadziałał, dwie diody ostrzegawcze umieszczone na zewnątrz świecą się. Można wtedy zdjąć obudowę i sprawdzić stan diód umieszczonych na specjalnym panelu diagnozowania. Poszczególne diody informują, że w danym obszarze (zasilacz, układ CPU, dysk twardy, pamięć RAM itd.) wystąpiło uszkodzenie.

IBM zapowiada, że w przyszłym roku będzie można kupować serwery p610 z Linuxem. Dwaj producenci oprogramowania (Red Hat Inc. i SuSE Linux AG) pracują już nad swoimi 64-bitowymi wersjami Linuxa, które będą mogły zarządzać serwerami opartymi na procesorach Power.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200