Niedoceniana infrastruktura

Kiedy otwarte ramy, a kiedy szafy?

Jeśli dysponujemy wydzielonym, przyzwoicie zabezpieczonym pomieszczeniem, warto zastanowić się nad zastosowaniem otwartych ram montażowych. Dzięki temu, że są one pozbawione ścianek i drzwi montaż urządzeń będzie w nich prostszy niż w przypadku pełnych szaf, których obudowa mimo perforacji stanowi przeszkodę dla przepływu powietrza. Ich istotną zaletą będzie też niższa cena.

Niedoceniana infrastruktura

Nie ma nic gorszego niż plątanina kabli. Utrudnia nie tylko ich identyfikację czy dostęp do urządzeń, lecz także ogranicza przepływ powietrza. Pamiętajmy o przewidzeniu miejsca na organizatory.

Choć ramy montażowe zapewniają szybszą wymianę czy naprawę urządzeń, większe też jest ryzyko nieautoryzowanego dostępu do ich zawartości, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu serwerowni. Przy zastosowaniu stojaków większe jest również ryzyko przypadkowego uszkodzenia czy rozłączenia urządzenia. W praktyce ramy montażowe stosujemy zwykle w mniejszych serwerowniach.

Jeśli zamierzamy korzystać z pełnych szaf, powinniśmy zwrócić uwagę na perforację ścian. Zdecydowanie nie może być ona mniejsza niż 50%. Źle wybrana szafa będzie utrudniać cyrkulację powietrza, a poza tym pojawi się problem dodatkowego chłodzenia umieszczonych w niej urządzeń.

Warto się zastanowić, czy wystarczą szafy standardowej (metrowej) głębokości. Można pokusić się o głębsze, ale zapewniające dodatkowe miejsce z tyłu (120 cm). Do wyboru są też szafy w dwóch szerokościach - 60 cm i 80 cm. W węższych praktycznie nie będzie miejsca po bokach szyn montażowych, zaś w szerszych można wygodnie poprowadzić z boku przewody, korzystając z pionowych organizatorów.

Niedoceniana infrastruktura

Korzystanie z różnych kolorów kabli dla różnych typów sieci (np. jeden kolor dla DMZ, inny dla LAN, jeszcze inny dla kolejnej podsieci) ułatwi identyfikację portów i podłączanie kolejnych urządzeń.

Standardowa szafa mieści sprzęt o łącznej wysokości 42U. Seryjnie produkowane są szafy z możliwością umieszczenia do 48U sprzętu, na zamówienie dostępne są szafy mieszczące ponad 50U. Pamiętajmy, że szafa musi dotrzeć do serwerowni. Jeśli przewidujemy problemy ze zmieszczeniem jej do windy czy przemieszczeniem przez drzwi, poszukajmy takiego modelu, który da się prawie całkowicie rozmontować.

Odpowiednie ustawienie szaf będzie wpływało zarówno na komfort pracy z ich zawartością, jak i na efektywność odprowadzania ciepła od zainstalowanych urządzeń. Należy unikać sytuacji, w której ciepłe powietrze wydostające się z jednej szafy będzie trafiało do kolejnej. Ponieważ urządzenia zwykle pobierają powietrze z przodu, a wydmuchują z tyłu szafy, kolejne ich rzędy powinno się stawiać frontami do siebie. Tył szafy nie powinien znaleźć się w mniejszej odległości od ściany niż pół metra.


TOP 200