Niebieski popiera NT

IBM przeniesie na Windows NT swoje podstawowe aplikacje i technologie.

IBM przeniesie na Windows NT swoje podstawowe aplikacje i technologie.

IBM poinformował o planach, dotyczących rozwijania aplikacji dla systemów intelowskich, w szczególności dla systemu Windows NT. Jeszcze w pierwszej połowie br. firma zamierza udostępnić własny pakiet aplikacji serwerowych, który częściowo ma być alternatywą dla pakietu BackOffice Microsoftu. Zamierza także przenieść na Windows NT wiele rozwiązań znanych użytkownikom maszyn AS/400 - w tym rozwiązania klastrowe.

"Jeżeli przestaniemy rozwijać produkty przeznaczone dla platformy Windows NT, wypadniemy z rynku serwerów intelowskich. My zaś bardzo chcemy być na nim obecni" - mówi Roy Clauson, kierujący centrum programistycznym IBM w Kirkland.

IBM zamierza przede wszystkim przenieść swoje kluczowe aplikacje na system operacyjny Microsoftu i przystosować je do pracy w środowisku klastrowym, opartym na Windows NT. Zanim jednak tak się stanie, IBM planuje rozszerzyć ograniczoną obecnie skalowalność i funkcjonalność produktu Microsoft Cluster Server. Oznacza to zmianę w polityce firmy, która dotąd opracowywała własne rozwiązanie klastrowe, alternatywne dla Microsoft Cluster Server, znane pod kryptonimem Phoenix. Przedstawiciele firmy nie ujawnili jednak, czy poparcie dla Microsoft Cluster Server i zapowiedzi rozszerzania jego funkcjonalności oznaczają zaprzestanie prac nad alternatywnym rozwiązaniem klastrowym, przeznaczonym dla Windows NT.

W pierwszej połowie br. IBM wprowadzi na rynek pakiet zawierający serwery Lotus Domino, DB/2, CICS i MQSeries przeznaczony dla systemu Windows NT. Jednak w przeciwieństwie do producenta z Redmond IBM, nie ograniczy dostępności swojego rozwiązania tylko do platformy Windows NT. Podobne pakiety zostaną udostępnione także dla OS/2 i AIX-a. Na wszystkich platformach pakiet będzie instalowany identycznie, a wszystkie aplikacje mają być instalowane za pośrednictwem jednego, zintegrowanego programu instalacyjnego. IBM zamierza udostępnić trzy wersje pakietu przeznaczone dla małych, średnich i dużych firm.

Tylko w NetFinity

Prace IBM, dotyczące platformy intelowskiej, nie ograniczają się wyłącznie do oprogramowania. Firma przedstawiła także założenia nowego programu OnForever, który ma doprowadzić do takiej pracy systemu Windows NT na serwerach NetFinity, by całkowicie wyeliminować konieczność restartowania serwera nawet w przypadku występowania awarii, takich jak uszkodzenie dysku czy kart PCI. W ramach inicjatywy OnForever serwery NetFinity od połowy br. będą dostarczane wraz z narzędziami, pracującymi na Windows NT 4.0, umożliwiającymi pełne monitorowanie i wczesne ostrzeganie o możliwości wystąpienia awarii. W ciągu dwóch najbliższych lat IBM zamierza także wzbogacić serwery NetFinity o możliwość wymiany procesorów i pamięci podczas pracy serwera bez konieczności jego wyłączania.


TOP 200