Niebezpieczne komunikatory - raport SurfControl

Firma SurfControl przeprowadziła badania na temat zabezpieczeń przedsiębiorstw przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą korzystanie z komunikatorów internetowych. Z raportu wynika, że połowa badanych firm nie stosowała żadnych reguł polityki bezpieczeństwa związanych z komunikacją IM (Instant Messaging).

W ankiecie przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych wzięło udział ponad 7,5 tys. firm. Chociaż 90 proc. badanych potwierdziło stosowanie polityki bezpieczeństwa internetowego w swojej firmie, to blisko połowa (49 proc.) stwierdziła, że nie dotyczą one korzystania z komunikatorów internetowych i aplikacji P2P.

Komunikacja internetowa rozpowszechniła się dzięki ogólnej dostępności publicznych aplikacji Instant Messaging oraz łatwości ich użytkowania. Z badań przeprowadzonych przez Osterman Research wynika, że w blisko 90 proc. firm w Stanach Zjednoczonych pracownicy korzystają z jakiegoś komunikatora internetowego. Natomiast niewiele przedsiębiorstw ogranicza dostęp do tej formy komunikacji. Badania American Management Association wykazały, że 78 proc. pracowników pobiera z Internetu darmowe oprogramowanie służące do komunikacji internetowej, nie mając świadomości zagrożeń z tym związanych.

Komunikatory są prostym narzędziem do szpiegowania poufnych danych zawierających często wyniki finansowe firmy, dane personalne czy informacje o klientach. Przedsiębiorstwa muszą więc wdrażać szczegółowe reguły bezpieczeństwa, wspierane przez odpowiednią technologię zarządzania komunikacją w firmie.

SurfControl jest brytyjską firmą oferującą oprogramowanie zabezpieczające treści przekazywane drogą internetową. Autoryzowanym dystrybutorem SurfControl w Polsce jest Veracomp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200