Nie żyje współzałożyciel firmy Adobe

W wieku 82 lat zmarł John Warnock, współzałożyciel firmy Adobe, która w historii przemysłu IT zapisała się złotymi zgłoskami i której edytor do dzisiaj jest jednym z głównych narzędzi używanych powszechnie do pisania i przechowywania dokumentów.

Shantanu Narayen (aktualny prezes i dyrektor generalny Adobe) poinformował o tym w swoim blogu, gdzie napisał: „Z głębokim smutkiem zawiadamiam, że nasz ukochany współzałożyciel, dr John Warnock, zmarł w wieku 82 lat. John jest powszechnie uznawany za jednego z największych wynalazców naszego pokolenia, który miał znaczący wpływ na to, w jaki sposób komunikujemy się dzisiaj za pomocą słów, obrazów i filmów”.

Warnock stworzył Adobe wraz z nieżyjącym już dr Charlesem Geschke w 1982 roku i był dyrektorem generalnym firmy do 2000 roku. Oryginalne logo firmy zostało stworzone przez Marvę Warnock, a Adobe wypuściło swój debiutancki produkt, oprogramowanie DTP Adobe Postscript, prawie 40 lat temu, bo w 1984 roku. Firma zaprezentowała znany dzisiaj wszystkim program Photoshop w 1987 r. Następnie opracowała format plików PDF i wydała powszechnie używane aplikacje, takie jak Illustrator, Lightroom, Premiere Pro i After Effects. Adobe do dzisiaj oferuje kluczowe narzędzia wykorzystywane do edycji treści wideo/audio oraz do realizowania efektach wizualnych wykorzystywanych w filmie i telewizji.

Zobacz również:

  • Ważne trendy na 2024
  • Adobe integruje generatywną AI z programem Photoshop

Warnock był jednym z nielicznych dyrektorów generalnych o wysokich umiejętnościach technicznych. W swojej pracy doktorskiej z 1969 roku wynalazł tzw. algorytm Warnocka, używany do dzisiaj do wyznaczania powierzchni ukrytych. Później pracował firmy Xerox, gdzie nie odniósł sukcesu, gdyż nie przekonał jej szefów do skomercjalizowania języka graficznego InterPress. To doprowadziło ich do założenia Adobe, gdzie następnie stworzyli PostScript i opracowali w 1985 roku dla Apple aplikację LaserWriter. Warnock wynalazł także Adobe Illustrator, program do rysowania, który używa wektorów zamiast pikseli do opisywania obrazów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200