Nie wszyscy na parkiet

Spółka Linspire, znana dotychczas jako Lindows, zweryfikowała swoje plany giełdowe. Producent zdobywającego popularność systemu operacyjnego miał zadebiutować na parkiecie w najbliższych tygodniach. Plany te zostały odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Nie wszyscy na parkiet
Zarząd firmy złożył prospekt emisyjny do amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC) już w kwietniu br. Linspire chciała wprowadzić do publicznego obrotu 4,4 mln akcji po cenie 9 - 11 USD. Ich sprzedaż pozwoliłaby spółce pozyskać kilkanaście milionów dolarów. Teraz kiedy firma zakończyła długotrwały spór prawny z Microsoftem może skupić się na rozwoju swoich linuksowych produktów. Przypomnijmy, że zarzuty Microsoftu dotyczyły zbyt dużego podobieństwa nazwy Lindows i Windows, co zdaniem giganta z Redmond mogło szkodzić interesom firmy i wprowadzać w błąd klientów. Ostatecznie strony ustaliły, że Lindows zmieni zarówno nazwę spółki jak i produktów na Linspire, za co otrzyma od Microsoftu 20 mln USD. Firma już obecnie używa nowej nazwy.

Mimo chwilowego wzrostu koniunktury rynkowej, zarząd Linspire po przeanalizowaniu szans powodzenia giełdowej podjął decyzje o odłożeniu tych giełdowych planów. W dłuższej perspektywie bez dodatkowych środków firmie trudno będzie zwiększyć dotarcie do klientów. W 2003 r. Lindows miała 2,1 mln USD obrotu i 4,3 mln USD straty netto.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200