Nie ustąpić pola konkurencji

Nie obciążać sieci

Następnie testowano możliwości wykorzystywania puli aktywnych połączeń do bazy (pooling) i multipleksowania aktywnych sesji użytkowników, zaprojektowanych z myślą o optymalizacji wykorzystania sprzętu i sieci. Używając modułu Net8 (znanego wcześniej pod nazwą SQLNet), skonfigurowano zbiór aktywnych połączeń do bazy, zamykając połączenia nieaktywne przez zadany czas. Taka pula połączeń pozwoliła klientom na uzyskanie sesji połączeniowej do bazy, nawet gdy ich połączenie zostało zamknięte. Gdy początkowi klienci potrzebowali dostępu do bazy, ich sesje zostały reaktywowane. Przez ten czas użytkownik działał bez świadomości, że jego połączenie z bazą zostało wyłączone, a następnie reaktywowane.

Oracle8 zapewnia również multipleksowanie połączeń za pomocą specjalnego modułu Connection Manager, który pozwala dzielić sesje połączeniowe do bazy na oddzielnym komputerze, połączonym z serwerem bazy danych przez jedno łącze. Podczas testu skonfigurowano to połączenie, dołączając 50 użytkowników do oddzielnego serwera, połączonego jednym łączem fizycznym z serwerem bazy danych Oracle8. Znacznie zmniejsza to ruch w sieci między klientami a serwerem bazy danych.

Obiekty w bazie

Oracle8.0.3 Enterprise Edition

Ta nowa wersja głównego produktu do zarządzania bazami danych firmy Oracle zawiera znaczne usprawnienia w zakresie skalowalności, możliwości zarządzania danymi oraz wsparcia dla obiektów. Następna przyrostowa wersja ma zapewnić wsparcie dla języka Java po stronie klienta i serwera.

Zalety: Łatwe zarządzanie dużymi zbiorami danych dzięki partycjonowaniu tabel, widoki danych w postaci relacyjnej i obiektowej, pula aktywnych połączeń i multipleksowanie sesji klientów, ulepszone możliwości obsługi zapytań, w tym gwiazdowe połączenia tabel.

Wady: Wsparcie JDBC tylko w wersji beta, wersja produkcyjna dostępna w Oracle8.0.4, język Java w serwerze dopiero w 1998 roku.

Platformy: Sun Solaris, AIX, HP UX, Os/2, NetWare, SCO UnixWare, Windows NT oraz ok. 70 innych platform.

Cena: 1870 USD (na jednego użytkownika);

Informacje: Oracle Polska, bezpłatna infolinia 00-800-3531225

W tej wersji Oracle8 cechą charakterystyczną jest obiektowość bazy. Obecnie motor bazy wspiera odniesienia do obiektów (znane pod nazwą REFS), będące wskaźnikami do tabel bazy, zapewniające do nich szybszy dostęp niż typowa dla baz relacyjnych operacja łączenia JOIN. Pod tym względem Oracle8 jest lepszy zarówno od IBM DB2 Universal Database, jak i Informix Universal Server, które nie mają tej właściwości.

Również ciekawe są możliwości operowania na obiektach za pomocą standardowego języka SQL oraz możliwość używania widoku obiektów do operowania na relacyjnych tabelach bazy. Ta cecha będzie szczególnie przydatna dla tych, którzy zamierzają zamiennie korzystać z technologii obiektowych i relacyjnych w tej samej aplikacji. To również jest właściwość unikalna dla Oracle8.

Wersja równoległa

Podczas testu nie przeprowadzono formalnie badań wydajności bazy, ale zapytania do bazy Oracle8 działały szybciej niż do bazy Oracle7.

Firma opracowała już opcję Parallel Server do obsługi baz danych na komputerach masowo równoległych i klast- rach komputerowych, ale nie była ona testowana.

Inne cechy

Inne, interesujące właściwości Oracle8 to moduły ułatwiające tworzenie stron HTML z danych w bazie, zarówno na życzenie użytkownika, jak w zadanych odstępach czasu. W produkcie poprawiono replikację danych oraz dodano wsparcie połączeń typu gwiazda (istotnych w zastosowaniach analitycznych i hurtowniach danych). Wszystkie te cechy są zrealizowane starannie.

Mimo że Oracle8 nie ma jeszcze pełnego wsparcia sterowników JDBC i języka Java po stronie serwera bazy, to jednak w dziedzinach o ogromnym znaczeniu dla biznesu - obsłudze dużej liczby transakcji i dużych hurtowni danych - jest znakomitym produktem.

Na podstawie InfoWorld z 15.12.97 tłum. mł. Maggie Biggs specjalizuje się w opracowaniu aplikacji i technologiach baz danych w Centrum Testowym InfoWorld.


TOP 200