Nie tylko x86

Producenci sprzętu zdają sobie sprawę, że choć okres spowolnienia gospodarczego wydaje się zanikać, ale wielu użytkowników wciąż jest i dalej pozostanie pod dużą presją minimalizacji kosztów oraz inwestycji. Dlatego też intensywnie szukają możliwości uatrakcyjnienia swojej oferty dla potencjalnych odbiorców przy utrzymaniu poziomu zysków i obrotów.

Ma to wpływ m.in. na architekturę serwerów, która jest jednym z elementów mających istotny wpływ na całkowity koszt infrastruktury, a także pojawiania się nowych, innowacyjnych idei i pomysłów, które za kilka lat mogą się przyczynić do powstania nowych potentatów rynku serwerowego.

Sama analiza ceny serwera i jego parametrów nie daje gwarancji optymalnego wyboru, jeśli nie bierze pod uwagę liczby maszyn wirtualnych, które ma on ewentualnie obsługiwać oraz rodzaju uruchamianych aplikacji. Dlatego z praktycznego, ekonomicznego punktu widzenia dobór sprzętu wymaga starannej oceny wielkości obciążeń i liczby wątków, które będą uruchamiane przez oprogramowanie. Nie warto też z zasady odrzucać możliwości wdrożenia nowych i jeszcze mało popularnych platform, bo jeśli obsługują one odpowiednie aplikacje i zapewniają dostateczną moc przetwarzania to mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem. Choć doświadczenie jest cenne, ale przyzwyczajenia i rutyna nie zawsze są najlepszym doradcą.

Cena, liczba rdzeni i wielowątkowe przetwarzanie

Podczas tegorocznej premiery układów Xeon Westmere Intel zaprezentował analizy dowodzące, że serwery z tymi procesorami umożliwiają konsolidację systemu IT w stosunku 15:1 oraz zwrot z inwestycji w czasie 5 miesięcy. Jeśli jednak przyjrzeć się tej analizie, to dotyczy ona modernizacji systemu wykorzystującego przestarzałe serwery jednoprocesorowe sprzedawane w 2005 roku lub wcześniej. Jeśli w firmie wykorzystywany jest obecnie taki sprzęt, to prezentowane kalkulacje są prawdopodobnie bardzo zbliżone do rzeczywistości.

Choć jednak Intel zdecydowanie dominuje na rynku serwerów x86, według IDC, w II kw. 2010 udział tej firmy w rynku procesorów serwerowych wyniósł 93,5%, ale serwery z procesorami AMD (firma ma pozostałe 6,5% rynku) mogą być w niektórych zastosowaniach atrakcyjną propozycją.

Na przykład amerykański InfoWorld (www.infoworld.com) opublikował ostatnio testy porównujące wydajność 4-procesorowego serwera Dell PowerEdge R815 z najnowszymi 12-rdzeniowymi układami AMD Opteron z dwoma modelami komputerów tej firmy wyposażonymi w dwa układy Intel Xeon Westmere EP (6-rdzeniowy) oraz Nehalem EX X7560 (8-rdzeniowy). Autorzy testów przyznają, że porównanie wydajności serwera zawierającego w sumie 48 jednostek CPU z modelami wyposażonymi tylko w 12 lub 16 CPU może wydawać się nieuzasadnione, ale w momencie rozpoczęcia testów porównywalne modele serwerów z 4 procesorami Xeon nie były dostępne. Jednocześnie zwracają oni uwagę, że cena 4-procesorowych modeli z Opteron jest przynajmniej o kilka tysięcy USD niższa niż prezentowanych komputerów z układami Xeon co jest chyba najlepszym uzasadnieniem tego porównania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200