Nie tylko przemysł

SAP AG, jako pierwszy duży producent systemów przeznaczonych dla przedsiębiorstw przemysłowych, opracował rozwiązanie dla banków.

SAP AG, jako pierwszy duży producent systemów przeznaczonych dla przedsiębiorstw przemysłowych, opracował rozwiązanie dla banków.

Niemiecki SAP AG wprowadził na rynek pakiet - oprogramowanie dla instytucji finansowych. Obejmuje ono tzw. front office (obsługa klientów) i back office (wspomaganie działalności banków). Nowy moduł, który ma być częścią systemu R/3, nazwano SAP Banking. Według niemieckiego producenta, oprogramowanie to przeznaczone jest "dla średnich i dużych instytucji bankowych".

Zdaniem przedstawicieli SAP, na Zachodzie wiele banków już korzysta w pewnym zakresie z aplikacji niemieckiej spółki. Warszawski oddział SAP także ma dział, zajmujący się klientami z branży finansowej. Jak pisaliśmy przed tygodniem, prawdopodobnie pierwszym klientem SAP z polskiego sektora finansowego zostanie firma ubezpieczeniowa Zurich Handlowy.

SAP Banking - oprócz tradycyjnych systemów finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych - oferuje także rozwiązania związane z obsługą typowych sfer działalności banków. Obecnie na rynek wprowadzono aplikacje związane z analizą ryzyka i zyskowności instytucji finansowych. W IV kwartale w sprzedaży pojawi się również narzędzie do analizy strategii. Firma zamierza oferować ponadto systemy związane z obsługą podstawowych procesów bankowych, w tym przetwarzania transakcji, tworzenia nowych kont i produktów dla klientów. W opracowaniu jest ostatnia część SAP Banking, dotycząca zarządzania kontaktami z klientami. W jej skład wchodzą takie moduły, jak Cus-tomer Care, Marketing Cam- paign Manager i Event-Drive Response Manager, które w sprzedaży pojawią się za 3-4 miesiące.

Moduły wchodzące w skład systemu dla banków SAP opracowuje wraz z partnerami. Firma na razie nie zdradziła cen swoich produktów. Obecnie dostępne są one wyłącznie na rynku niemieckim. SAP jest pierwszym producentem systemów typu ERP (Enterprise Resource Planning), który oferuje rozwiązanie dla bankowości. Jak twierdzą analitycy z firmy Ovum, drugim producentem aplikacji dla przedsiębiorstw, zainteresowanym tym rynkiem, jest amerykański PeopleSoft.