Nie tylko pensja się liczy

Przy porównywalnych płacach i warunkach zatrudnienia elementem decydującym o wyborze oferty przez przyszłego pracownika mogą być dodatkowe profity. Co oferują firmy zatrudnianym osobom?

Żeby ułatwić ankietowanym zadanie, zaproponowaliśmy dwanaście możliwych benefitów. Okazało się, że największą popularnością cieszą się prywatne ubezpieczenia (39 spośród 44 firm uczestniczących w badaniu zadeklarowało, że oferuje je pracownikom) i szkolenia (zapewnia je 37 firm).

Najrzadziej pracownicy mogą liczyć na to, że pracodawca wynajmie im służbowe mieszkanie (taką opcję oferują zaledwie cztery z ankietowanych firm) i zwrot kosztów dojazdu do pracy (sześć).

Ciekawe wyniki dała otwarta część pytania o benefity. Ankietowani poproszeni o wymienienie innych benefitów, które oferują, najczęściej wskazywali ubezpieczenia na życie i pracownicze programy emerytalne. W niektórych przypadkach wzbogacone o możliwości inwestycyjne.

Popularnym sposobem nagradzania są również bony świąteczne i kupony rabatowe w programach lojalnościowych, dzięki którym pracownicy mogą korzystać ze zniżek w sklepach lub centrach rozrywki. Pracownicy jednej z ankietowanych firm mogą wraz z osobą towarzyszącą zjeść obiad w restauracji.

Część firm oferuje również dofinansowanie wczasów, a niektóre jako benefit proponują wyjazdy do oddziałów zagranicznych firmy. Jedna z firm zadeklarowała, że zatrudnieni, którzy ze względu na rozpoczęcie pracy muszą się przeprowadzić, mają szansę otrzymać cały pakiet świadczeń związanych z urządzeniem się w nowym miejscu pracownika i jego rodziny. A skoro o rodzinie mowa, to ankietowani wśród benefitów wymienili również wyprawkę dla noworodka.

Popularnym sposobem zachęcenia pracowników do zdrowego trybu życia jest wprowadzenie stałych dostaw owoców albo przynajmniej owocowego dnia tygodnia. Innym motywatorem może być bonus za jazdę do pracy rowerem, w przypadku firmy, która zadeklarowała taki benefit w naszym badaniu, dopłata wynosi złotówkę do kilometra.

Pracownikom, którzy chcą rozwijać swoje hobby, firmy oferują zajęcia integracyjne, a najbardziej zaawansowanym możliwość zwrotu kosztów udziału w zawodach, np. biegaczy w maratonie, żeglarzy w regatach.

Nie tylko pensja się liczy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200