Nie tylko do poduszki

Francois Mingotaud Sprawny kierownik. Techniki osiągania sukcesów, Poltext Warszawa 1994 r.

Francois Mingotaud Sprawny kierownik. Techniki osiągania sukcesów, Poltext Warszawa 1994 r.

Pierwszy rzut oka na wzbudzające niechęć tytuł i szarą okładkę zapewne skutecznie odstraszyły większość potencjalnych czytelników tej książki. Niesłusznie, gdyż okazuje się ona wartościową pozycją, która w niczym - poza tytułem - nie przypomina poradników, jakich od kilku lat pełno na półkach księgarskich. Książka nie jest bynajmniej zbiorem gotowych recept, pełni raczej rolę ostrzeżenia dla wszystkich, którzy rozpoczynają karierę menedżerów.

Francois Mingotaud, doświadczony francuski konsultant, nie rości pretensji do ogarnięcia całości zagadnień związanych z zarządzaniem personelem. Dokonuje przeglądu funkcji i problemów, na jakie w praktycznym działaniu mogą natknąć się kierownicy, niezależnie od szczebla zajmowanego w strukturze firmy. Pokazuje, jakie wyzwania stwarza zarządzanie różnego rodzaju zespołami, w konkretnych typach organizacji. Po Sprawnego kierownika nie warto sięgać w poszukiwaniu głębokiej, podbudowanej teoretycznie wiedzy na temat zarządzania, książka ma jednak walory użytkowe. Największym z nich jest to, że skupia się na zagadnieniach podstawowych i - w sposób uproszczony - pokazuje, na czym tak naprawdę polega przygotowanie do zarządzania projektami. Nikogo nie powinna zmylić skrótowa forma książki - w istocie jest to bardzo rozbudowany zbiór punktów i pytań, rozwinięcie których może powiększyć się do rozmiarów kilkusetstronicowego opracowania.

Wielu czytelników może zirytować "hasłowy" ton porad i poleceń widoczny zwłaszcza w tytułach kolejnych rozdziałów, takich jak np. Kierownik jako lider zespołu czy Kierownik jako podejmujący decyzję. Istnieje jednak istotny cel tych uproszczeń, które służą szybkiemu przyswojeniu zawartych w nim zasad. Książka jest rodzajem konspektu, zawierającego także kilkanaście tabel i schematów, ułatwiających prognozowanie i ocenę sytuacji, po który warto sięgać, ilekroć rozpoczyna się nowy projekt, aby sprawdzić, czy nie pominięty został żaden z elementów przygotowawczych projektu. Warta przejrzenia, zwłaszcza przed spodziewanym awansem!