Nie tylko Symmetrix

Powstała przed ponad 20 laty firma EMC chce zerwać z etykietą producenta sprzętu. Choć nadal największy udział w jej przychodach stanowi sprzedaż sprzętowych rozwiązań pamięci masowych, to firma oferuje już ponad 80 pakietów oprogramowania.

Powstała przed ponad 20 laty firma EMC chce zerwać z etykietą producenta sprzętu. Choć nadal największy udział w jej przychodach stanowi sprzedaż sprzętowych rozwiązań pamięci masowych, to firma oferuje już ponad 80 pakietów oprogramowania.

EMC specjalizuje się wyłącznie w rozwiązaniach pamięci masowych, a jej oferta obejmuje zarówno sprzęt, oprogramowanie, jak i usługi. Najbardziej znanym, sztandarowym produktem EMC jest linia macierzy dyskowych Symmetrix, które obecnie mają możliwość indywidualnego skalowania do obsługi blisko 70 TB danych. Na świecie zainstalowano ponad 40 tys. macierzy Symmetrix. Według informacji pracowników polskiego biura EMC otwartego w 1998 r., do dzisiaj sprzedano w Polsce ok. 100 systemów pamięci masowych. Firma, która rozpoczynała działalność od produkcji rozwiązań dla komputerów typu mainframe, obecnie przesuwa centrum zainteresowania na systemy otwarte.

Choć EMC nadal ma największy udział w rynku zaawansowanych pamięci masowych, to spotyka się z coraz większą konkurencją. Dlatego w najbliższym czasie firma zamierza skoncentrować się na najbardziej obiecującym rynku rozwiązań pamięci masowych tzw. średniej klasy (midrange) oraz produktów typu NAS (Network Attached Storage), gdzie konkuruje głównie z rozwiązaniami firmy Network Appliance.

Sztandarowa macierz

Produkowane przez EMC urządzenia to głównie wysoko wydajne macierze dyskowe Symmetrix oraz średniej klasy macierze Clariion. Niedawno z oferty EMC wycofano najmniejsze z macierzy Clariion serii 5x00. Według przedstawicieli EMC obecnie gromadzone ilości danych sprawiły, że tanie i mało pojemne macierze nie mają racji bytu. Firma oferuje trzy linie macierzy Symmetrix: 3000, 5000 i 8000. Najbardziej wydajny model to Symmetrix 8730, który umożliwia podłączenie do 384 dysków. Największe oferowane obecnie dyski mają pojemność 181 GB, co daje łączną fizyczną pojemność blisko 70 TB. Rzeczywista pojemność dostępna do zapisu danych jest mniejsza - wynosi ok. 38 TB. Wynika to z faktu, że część dysków w macierzy działa w konfiguracji lustrzanej.

Do macierzy Symmetrix mogą być przyłączane praktycznie wszystkie platformy sprzętowe i systemowe. Architektura systemu składa się z części sprzętowej i oprogramowania. Warstwa sprzętowa ma zapewniać ciągły dostęp do zasobów informacyjnych poprzez dublowanie elementów macierzy i konstrukcję modularną. Modularna budowa sprawia, że niemal wszelkie prace serwisowe, np. wymiana dysków czy uaktualnienie systemu, są wykonywane bez przerywania pracy urządzenia. Macierze Symmetrix, podobnie jak większość urządzeń produkowanych przez EMC, mają wbudowane funkcje call home bądź e-mail home, tzn. odpowiednie fragmenty mikrokodu monitorujące nieprzerwanie pracę i wysyłające, w przypadku wystąpienia problemów, informację o tym fakcie do jednego z trzech centrów monitorowania EMC - w Irlandii, USA lub Australii. Po otrzymaniu zgłoszenia operator zdalnie łączy się z urządzeniem i sprawdza przyczynę komunikatu ewentualnie wysyła na miejsce lokalnych serwisantów. Przedstawiciele firmy podkreślają, że usługi serwisowe są bezpłatne, a ich poziom identyczny dla wszystkich klientów.

Oprogramowanie kontrolujące pracę systemów Symmetrix pozwala na ochronę i współdzielenie informacji między przyłączonymi platformami, równoważenie obciążenia (load balancing) i failover oraz zarządzanie za pośrednictwem jednej konsoli, wspólnej dla wszystkich platform. EMC oferuje również oprogramowanie umożliwiające strojenie tych systemów, tworzenie rozproszonych klastrów czy wymianę informacji między systemami typu mainframe a otwartymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200