Nie tylko Intel prezentuje nowości

Najnowsze procesory Cyrixa, AMD, Digitala i Exponential oferują nową jakosc.

Najnowsze procesory Cyrixa, AMD, Digitala i Exponential oferują nową jakosc.

Na rynku pojawiło się ostatnio kilka bardzo interesujących nowych modeli procesorów, które oferują cechy jakościowo różne od układów prezentowanych przez lidera rynku Intel Corp. Nowe procesory dla komputerów PC przedstawiły: Cyrix, AMD i Digital. Układy Cyrix MediaGX mają być zastosowane w konsolach do gier, najtańszych, popularnych komputerach PC, rozwijającej się szybko platformie komputerów sieciowych NC, a być może także w komputerach NetPC. Natomiast procesory AMD K6 oraz Digital Alpha 21164PC są konkurencją w stosunku do najwydajniejszych układów Intela - Pentium Pro i Pentium II. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na to, że - po raz pierwszy - AMD zaprezentował K6, procesor konkurencyjny do Pentium II, wcześniej niż Intel (planowana na marzec premiera Pentium II została opóźniona o ok. 2 miesiące). Nie ma to większego znaczenia, ale AMD-K6fPR233 (233 MHz) będzie przez ok. miesiąc najwydajniejszym na rynku układem o architekturze intelowskiej.

W ostatnim czasie Intel opanował rynek procesorów do masowych zastosowań, spychając konkurencyjne firmy na jego margines. Zarówno Cyrix, jak i AMD traciły udział w rynku, oferując układy - odpowiedniki Pentium, które miały co prawda dobre parametry, ale wchodziły na rynek nawet z rocznym opóźnieniem w stosunku do modeli intelowskich. Firmy te były więc zmuszone do konkurowania, przede wszystkim obniżając ceny i zmniejszając tym samym swój zysk. Trudno oczekiwać, że wprowadzenie do sprzedaży nowych, jakościowo różnych procesorów zasadniczo zmieni sytuację rynkową, ale Cyrix i AMD niewątpliwie mają szansę na poprawienie swoich notowań. Nie zagrozi to jednak pozycji Intela - mimo interesujących, nowych cech, układy MediaGX i 1(6 są procesorami intelowskimi. Cyrix i AMD nie wprowadzają nowych architektur, starając się raczej wykorzystać popularność zastosowań układów Intela.

Podjęta przez znacznie potężniejsze firmy IBM, Apple i Motorolę próba upowszechnienia nowej, konkurencyjnej w stosunku do intelowskiej, platformy PowerPC nie powiodła się. Różnego rodzaju układy PowerPC są masowo wytwarzane i sprzedawane, ale przede wszystkim do zastosowań w urządzeniach elektronicznych (np. w przemyśle motoryzacyjnym). Wykorzystanie tych procesorów w komputerach ogranicza się do pewnej liczby dostępnych modeli serwerów oraz platformy Macintosh, która ostatnio traci wyraźnie swoje udziały w rynku. Być może na zmianę niekorzystnych dla Apple tendencji wpłynie nowy procesor o architekturze PowerPC, opracowany przez niewielką firmę Exponential Technologies – X740 533 MHz. Zastosowanie tego superszybkiego układu w nowych modelach Macintosh spowodowałoby, że stałyby się one najwydajniejszymi, dostępnymi obecnie komputerami PC. Exponential Technologies zapowiada produkcję procesorów X740 na II kwartał br., a pierwsze komputery z tym układem powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.s


TOP 200