Nie tylko Centrino

W ubiegłym roku, kiedy Intel określał swoją budowaną architekturę dla Wi-Fi jako "Banias", platforma ta była prezentowana jako pracująca w dwóch standardach 802.11a oraz 802.11b. Podczas jej prezentacji w ubiegłym miesiącu, już jako Intel Centrino Mobile Technology, nic nie mówiono już o standardzie 802.11a. Wydawać się może, że tak naprawdę zrobiono tylko wiele hałasu i zaprezentowano na nowo od dawna obowiązującą technologię, ale to tylko pozory.

Centrino to bodziec do wzrostu zainteresowania bezprzewodowymi sieciami - porozumienie Intela z wiodącymi producentami notebooków i operatorami udostępniającymi publicznie punkty bezprzewodowym Internetem - tzw. hot spots. Jest tak za oceanem, ale można to było zauważyć również podczas polskiej premiery technologii Centrino, gdzie oprócz prezentacji nowego rozwiązania Intela operator sieci komórkowej Plus GSM ogłosił plan uruchomienia sieci kilkunastu hot-spotów. Jeśli spojrzymy na Centrino w ten sposób dojdziemy do wniosku, że nowa technologia i ideologia z nią związana jest "klejem" spajającym ze sobą elementy niezbędne do popularyzacji sieci bezprzewodowych - jak widać wokół niej integrują się zarówno dostawcy sprzętu jak i usług.

Sama w sobie technologia Intel Centrino stanowi sposób na przedłużenie "mobilnych wrażeń" użytkownikom laptopów. Nowatorski sposób sterowania częstotliwością pracy specjalnie opracowany dla nowej architektury procesora Pentium-M i uaktywniania/deaktywacji pamięci cache, powoduje, że czas pracy na laptopie z Intel Centrino można znacznie wydłużyć. W danych technicznych pierwszych przenośnych komputerów opartych na tej architekturze można doczytać się nawet 6-, 7-godzinny czas pracy na bateriach. Maksymalne czas pracy są raczej trudne do osiągnięcia w przypadku, gdy korzystamy z aplikacji multimedialnych i intensywnie wykorzystujemy dysk twardy i napęd optyczny, ale całkiem realne, gdy korzystamy tylko z edytora tekstu. Zaoszczędzona energia bardzo przydaje się z kolei do obsługi bezprzewodowej karty sieciowej, która ma całkiem duże potrzeby energetyczne. Centrino pozwala też zaoszczędzić nieco siły przy noszeniu torby z laptopem. Pierwsze konstrukcje oparte na nowej technologii Intela są nieco cieńsze i lżejsze od poprzednich modeli.

Zobacz również:

  • Darmowy hosting bije rekordy popularności
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Ceny pierwszych notebooków wykorzystujących nową technologię Intela produkowanych między innymi przez IBM, Toshibę, Gateway i Sony nie odbiegają zbyt wiele od poprzednio proponowanych modeli z najwyższej półki, co pozwala przewidywać, że mogą stać się popularne i upowszechnić przy tym bezprzewodowe sieci wśród użytkowników komputerów przenośnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200