Nie taki mały... ReadyNAS 3200

Pamięci masowe Netgear ReadyNAS są dobrym przykładem tego, jaką metamorfozę przeszły w ostatnich latach urządzenia sieciowe typu NAS $(Network Attached Storage)$.

Urządzenia ReadyNAS zaczęła produkować firma Infrant Technologies, specjalizująca się wcześniej w projektowaniu systemów dyskowych dla komputerów mainframe. Dopiero później postawiła na niewielkie pamięci dyskowe przeznaczone dla małych i średnich firm. Netgear przejął tę firmę w 2007 r. i zmodyfikował pamięci ReadyNAS tak, że obecnie są to rozwiązania mogące zaspokoić wymagania nawet większych firm, a nie tylko użytkowników z sektora SOHO.

Chociaż zaprojektowane dla małych i średnich firm pamięci ReadyNAS wspierają wiele funkcjonalności wprowadzonych do nich wcześniej, wtedy gdy były kupowane głównie przez integratorów systemów. A ci poszukiwali rozwiązań, które z jednej strony pracowały niezawodnie, a z drugiej - można je było elastycznie skalować. Właśnie dlatego pamięci ReadyNAS oferują zadziwiająco szeroką gamę aplikacji linuksowych i mogą obsługiwać takie funkcjonalności, jak ciągła ochrona danych z wykorzystaniem połączeń WAN, aplikacje wideo, SSH, rsync i in. Testowane rozwiązanie obsługuje zarówno aplikacje bazodanowe, jak i wirtualizację serwerów.

NAS ze znaczkiem "enterprise"

Pamięć ReadyNAS 3200 ma wysokość 2U i może zawierać 12 twardych dysków. Można w niej zainstalować zapasowy zasilacz i dwa dodatkowe interfejsy Gigabit Ethernet, tak, iż pamięć może wtedy obsługiwać aż cztery połączenia gigabitowe. Jeśli dodać do tego fakt, że pamięć wspiera technologię X-RAID2 i oprogramowanie VMware, nie ma się czemu dziwić, że Netgear twierdzi, iż jest to produkt klasy "dla przedsiębiorstw". Za mniej niż 10 tys. USD otrzymujemy urządzenie o pojemności do 24 TB. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych dostawców tego rodzaju rozwiązań, Netgear nie zmusza od razu użytkowników do kupowania dysków. Klient może kupić urządzenie bez nich i zainstalować następnie takie dyski, jakie chce.

Nie taki mały... ReadyNAS 3200
Do oprogramowania zarządzającego pamięcią ReadyNAS można mieć jednak pewne zastrzeżenia. Na przykład oprogramowanie RAIDar znajduje i identyfikuje zasoby Netgear NAS znajdujące się w sieci LAN, ale nie potrafi już odwzorować dysków, tak jak to robią inne narzędzia tego typu. Kolejna usterka - w teście po zmianie adresu IP urządzenia z domyślnego 192.168.168.168 na alternatywny 192.168.0.xxx, poprzedni adres nadal uparcie pojawiał się w interfejsie RAIDar. Podczas konfigurowania protokołu iSCSI, rozwiązanie nie akceptuje przy wpisywaniu haseł pewnych znaków. Szwankuje tu chyba interfejs zarządzania, ponieważ te same znaki są akceptowane wtedy, gdy są wprowadzane do pliku konfiguracyjnego przy użyciu SSH. Przedstawiciele Netgeara obiecali zająć się problemem z hasłami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200