Nie taki mały... ReadyNAS 3200

Oprogramowanie RAIDar oferuje wiele przydatnych narzędzi w formie widżetów, które m.in. pozwalają kontrolować aktualny stan systemu i potrafią wyzwalać alerty SNMP oraz e-mail. Znakomicie ułatwia to życie administratorom, bo nie muszą korzystać z usług opasłych, standardowych konsoli zarządzania SNMP.

Biorąc pod uwagę takie parametry, jak pobór mocy, hałas czy łatwość obsługi, pamięć ReadyNAS ma być lepszym rozwiązaniem niż próba budowania samemu podobnego systemu, opartego np. na komputerze x86 i Linuksie.

Spróbujmy to sprawdzić. Można kupić np. komputer Dell PowerEdge 2800 (zawierający dwa dwurdzeniowe procesory Xeon, 4 GB pamięci RAM i kontroler PERC RAID) i zainstalować na nim oprogramowanie Openfiler. Jednak system taki pobiera prawie 1000 W mocy, podczas gdy ReadyNAS 3200 pracuje równie wydajnie, zużywając cztery razy mniej mocy i wydzielając dużo mniej ciepła. Nie mówiąc już o tym, że PowerEdge 2800 bardzo hałasuje (100 db), a ReadyNAS jest cichy (tylko 80 db). Można co prawda pokusić się o zbudowanie samemu bardziej energooszczędnego i wydajniejszego systemu, niż wspomniane powyżej rozwiązanie oparte na serwerze PowerEdge, ale nie jest to takie łatwe. Utrzymanie w ruchu i serwisowanie takiego niestandardowego systemu NAS jest też trudniejsze. Dlatego warto zastanowić się na gotową od razu do pracy pamięcią ReadyNAS.

Dla SOHO i MSP

Pamięć ReadyNAS jest łatwa w eksploatowaniu i konserwowaniu. Tak jak w przypadku podobnych pamięci NAS oferowanych np. przez firmy QNAP i Seagate, wiele czynności - w tym drobne naprawy - może wykonywać sam administrator. Rozwiązanie ReadyNAS 3200 zostało zaprojektowane na bazie obudowy SuperMicro - warto o tym wiedzieć w przypadku konieczności wymiany jakiegoś elementu pamięci na inny.

Nie taki mały... ReadyNAS 3200

Mniejszy model pamięci ReadyNAS - NVX - zawiera cztery dyski twarde i może znaleźć zastosowanie w domu albo w małym biurze.

ReadyNAS obsługuje tak ważny protokół, jak LACP (Link Aggregation Control Protocol). Używając go, można agregować wszystkie cztery gigabitowe porty, mając przy tym do dyspozycji takie funkcjonalności, jak awaryjne przełączenie portów (failover) czy równoważenie obciążeń. Proszę jednak pamiętać, że protokół ten muszą też wtedy wspierać pozostałe elementy całej układanki sieciowej, czyli serwery i przełączniki (jeśli biorą one udział w transmitowaniu danych).

To samo odnosi się do technologii MPIO (Multipath I/O) - opcję tę można włączyć w ReadyNAS, ale serwerowy system operacyjny musi ją też wspierać. Użytkownicy urządzeń ReadyNAS mogą znaleźć w internecie dokładne opisy wszystkich technologii obsługiwanych przez to rozwiązanie. Mogą tam przeczytać - wybierając wcześniej odpowiedni system operacyjny - jak krok po kroku konfigurować całe środowisko sieciowe korzystające z usług pamięci ReadyNAS.


TOP 200