Nie ma niezastąpionych

Portal Arena.pl projektowano tak, by każdy element systemu mógł być w dowolnym momencie wymieniony.

Portal Arena.pl projektowano tak, by każdy element systemu mógł być w dowolnym momencie wymieniony.

Do budowy serwisu użyto standardowych urządzeń serwerowych Intela z serii ISP 2150. Czterdzieści 2-procesorowych cegiełek o wymiarach 2U znalazło się w szafach przemysłowych. W zależności od przydzielonych zadań, serwery zaopatrzono w pamięć o pojemności od 256 MB do 2 GB. Każdy mieści podręczną pamięć masową w postaci dwóch działających w układzie lustrzanym dysków twardych o pojemności co najmniej 18 GB. Standaryzacja nie ominęła także oprogramowania - wszystkie serwery wykorzystują system operacyjny Linux. "Im bardziej homogeniczne jest środowisko, tym szybsze jest usuwanie awarii. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, łatwo też dodać kolejne moduły. Zawsze mamy kilka serwerów w zapasie" - twierdzi Marek Stankiewicz z Arena.pl.

Usługi

Serwery działają w grupach funkcjonalnych, których elementy są spięte za pomocą intelowskich urządzeń równoważących obciążenie. Stronę główną obsługuje łącznie 5 serwerów. Aplikacje głównych serwisów tematycznych rezydują na klastrze 4-serwerowym, natomiast często powtarzające się elementy graficzne muszą zadowolić się dwoma komputerami. Baza danych Oracle 8i Enterprise Edition wymaga zdecydowanie większych zasobów - posadowiono ją na 4-procesorowym serwerze wyposażonym w 2 GB pamięci operacyjnej.

Identyfikacja i autoryzacja użytkowników odbywa się poprzez serwer LDAP iPlanet Directory Server. Ze względów praktycznych serwer usług katalogowych przechowuje jedynie podstawowe informacje o użytkownikach. Rozszerzenia profili są składowane w bazie Oracle. Początkowo firma rozważała wdrożenie systemów personalizacyjnych "z pudełka", jednak po testach kilku produktów zaniechano realizacji tego pomysłu. "Produkty te były dla nas za mało elastyczne. Nadawały się bardziej jako rozwiązanie dla wewnętrznych portali korporacyjnych" - twierdzi Marek Stankiewicz. Mechanizmy personalizacyjne wykonali samodzielnie pracownicy Areny za pomocą servletów Javy i bazy danych.

Węzeł pocztowy składa się z czterech maszyn połączonych w pary. Dwie z nich pełnią rolę multiplekserów POP, a na dwóch działają serwery SMTP, POP i WebMail. Wszystkie usługi pocztowe są realizowane za pomocą oprogramowania iPlanet Messaging Server. Linuxową "placówkę" pocztową uzupełniają dwuprocesorowy serwer grup dyskusyjnych oraz dwa serwery realizujące usługi sieciowych pogawędek.

Własne i w dzierżawie

Pamięć masowa jest scentralizowana: dane są gromadzone w macierzy dyskowej zainstalowanej podobnie jak serwery w szafach przemysłowych. Obecnie Arena wykorzystuje dwa 10-dyskowe moduły. W razie potrzeby nie ma przeszkód, aby zainstalować następne.

Bezpieczne zasilanie z dwóch niezależnych źródeł, zasilacze awaryjne i klimatyzację zapewnia Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, z którego pomieszczeń korzysta Arena.pl.

Wewnętrzną siecią wykorzystującą Fast Ethernet zarządzają przełączniki Intel z serii 460. Komunikację ze światem umożliwia, zdwojony wszędzie gdzie to możliwe, router Cisco 7204. Arena podpisała rozszerzoną umowę serwisową, w ramach której w razie awarii routera w ciągu 4 godz. zostanie on wymieniony na nowy.

Arena stanowi internetowy System Autonomiczny (AS). Jest podłączona bezpośrednio do łączy szkieletowych sieci Ebone w Centrum Wymiany Ruchu przy ul. Pięknej w Warszawie. Ponadto portal korzysta z łączy bezpośrednich m.in. do sieci Pol-34 (2 Mb/s), NASK (3 Mb/s) i Internet Partners (2 Mb/s).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200