Nie lubimy się spieszyć

Użytkownicy baz danych Informixa nie planują w najbliższym czasie migracji do innych rozwiązań.

Użytkownicy baz danych Informixa nie planują w najbliższym czasie migracji do innych rozwiązań.

Jak się wydaje, jednym z głównych powodów przejęcia przez IBM Informix Software jest chęć przejęcia ok. 100 tys. jego klientów. Analitycy spodziewają się, że w ciągu najbliższych miesięcy IBM zaproponuje klientom Informixa migrację na platformę DB2. Powtarza się opinia, że jeśli nie uczyni tego szybko, mogą oni zdecydować się na rozwiązania konkurencji - Microsoftu lub Oracle'a. Tymczasem, patrząc na pierwsze reakcje użytkowników baz danych Informixa, większość klientów nie zamierza w najbliższym czasie migrować do rozwiązań IBM lub jego konkurentów.

Oczekiwane wsparcie

Być może powodem są pozytywne opinie o tej technologii. Od IBM oczekują przede wszystkim tego, że wywiąże się ze zobowiązań dotyczących wsparcia istniejących rozwiązań przejmowanej firmy. "Nie będziemy zmieniać baz danych tylko dla zasady. Jesteśmy zadowoleni z technologii, którą posiadamy" - tłumaczy Andrzej Mierzejewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki w Warszawie. Podobne opinie można usłyszeć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wpływ na opinie użytkowników ma zapewne także kwestia finansowa. "Przez ostatnie lata wydaliśmy na technologię Informixa duże pieniądze i chcemy, aby te wydatki miały szansę się zwrócić" - dodaje Andrzej Mierzejewski.

Internetowe biuro maklerskie Wood & Company wykorzystuje technologię Informixa w systemie transakcyjnym Maestro. "System ten działa bez zarzutu. Nie mamy więc powodu, aby spieszyć się z migracją do innej . Liczymy na to, że IBM będzie serwisował produkty Informixa przez kilka najbliższych lat" - mówi Jarosław Antosik, kierownik Działu Informatyki w Wood & Company SA.

Aby skłonić klientów Informixa do migracji do bazy danych DB2, IBM będzie musiał przedstawić im dostatecznie mocne argumenty, np. w postaci dobrych narzędzi migracyjnych. Nad ich przejęciem przedstawiciele IBM rozmawiają m.in. z krakowską firmą Supra (pisaliśmy o tym w CW 19/2001). "Migracja aplikacji jest dużo bardziej skomplikowana niż się na początku wydaje, a migrowanie dużych, wielowarstwowych systemów jest obarczone poważnym ryzykiem" - twierdzi Tomasz Niewiedział, dyrektor Departamentu Testowania Aplikacji w Wielkopolskim Banku Kredytowym SA. "To już jednak nie będzie nasz problem. System oddziałowy WBK wykorzystuje bazy danych Informix, ale jesienią uruchamiamy scentralizowany system bankowy. Będzie on wykorzystywać IBM DB2" - dodaje.

Migracja na później?

Biorąc pod uwagę opinie polskich klientów, wydaje się, że jeżeli nawet dojdzie do masowej migracji z baz danych Informixa, nie nastąpi to wcześniej niż za kilka lat. Potwierdza to opinia przedstawicieli Kredyt Bank SA, który wykorzystuje bazy Informixa w aplikacjach do obsługi biura maklerskiego i towarzystwa emerytalnego. "W kontekście przejęcia Informixa przez IBM nie widzimy konieczności wprowadzania zmian w naszych systemach. Regularnie spotykamy się jednak z ich autorami rozmawiając nad ich dalszym rozwojem" - mówi Dariusz Adamowski, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Kredyt Bank SA.


TOP 200