Nie kończąca się opowieść

Aby sprostać zmieniającym się warunkom rynkowym, producenci systemów ERP nie ustają w doskonaleniu swoich pakietów. Kontynuujemy (patrz CW 39/2002) przegląd nowości w tym zakresie.

Aby sprostać zmieniającym się warunkom rynkowym, producenci systemów ERP nie ustają w doskonaleniu swoich pakietów. Kontynuujemy (patrz CW 39/2002) przegląd nowości w tym zakresie.

IFS

IFS Applications

Najważniejszymi nowościami IFS Applications 2001 były elementy CRM oraz możliwość tworzenia portali korporacyjnych. Wprowadzona na rynek polski w czerwcu br. wersja 2002 powstała pod hasłem wykorzystania obecnych dobrych praktyk w dziedzinie procesów biznesowych. Producent wyposażył system w ponad 150 gotowych definicji procesów dla różnych branż oraz standardowych komponentów do ich implementacji.

Według zapowiedzi IFS największą z nowości w wersji 2003 będą rozwiązania mobilne. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do zdalnego raportowania (np. dla kierowców ciężarówek), zdalnego dostępu do aktualnej informacji (np. dla personelu serwisowego), do obsługi sprzedaży (zamówienia, sprzedaż, fakturowanie itp.). Będą też rozwiązania przeznaczone dla podróżującej kadry zarządzającej, pozwalające np. na dostęp do raportów, zlecanie zadań itp. Rozwiązania mobilne IFS mają działać zarówno na notebookach, jak i komputerach naręcznych z systemem PocketPC. Oprogramowanie będzie mogło pracować w trybie online lub offline, a także w trybie mieszanym: offline z określoną okresową automatyczną synchronizacją.

Ponadto wersja 2003 ma zwiększyć liczbę funkcji przeznaczonych dla poszczególnych branż, m.in. sektora usług publicznych, telekomunikacji, a także przemysłu: spożywczego, chemicznego, samochodowego, lotniczego, maszynowego oraz elektronicznego. Zostanie rozbudowany zwłaszcza moduł do zarządzania informacją o produkcie (PDM). Rozbudowana będzie też część portalowa. Wraz z wersją 2003 IFS dostarczy nowe, wygodniejsze narzędzia migracyj-ne dla użytkowników poprzednich wersji systemu. Firma zapowiada, że narzędzia IFS Foundation One mają w nadchodzącej wersji obsługiwać najnowsze standardy technologiczne, w tym Web Services.

Oficjalna premiera IFS Applications 2003 odbędzie się pod koniec br., natomiast polska edycja pojawi się wiosną przyszłego roku.

Qumak-Sekom

System e-Qumak

Oferowany przez Qumak-Sekom system e-Qumak został w ostatnim czasie rozbudowany w kilku obszarach. W dziedzinie produkcji Qumak wprowadził funkcje pozwalające na planowanie obciążeń maszyn z dokładnością do 1 godz. oraz harmonogramowanie produkcji z uwzględnieniem skończoności zasobów. Do aplikacji produkcyjnej dodano funkcje pozwalające definiować powstawanie alarmów w przypadku przekroczenia wartości progowych oraz wysyłać komunikaty alarmowe w formie wiadomości e-mail lub SMS. W najbliższych kwartałach podsystem produkcyjny zostanie wzbogacony w moduł zarządzania magazynem i przepływem produkcji oparty na bezprzewodowych czytnikach kodów kreskowych amerykańskiej firmy Intermec.

Wywodzący się z aplikacji Clientele amerykańskiej firmy Epicor moduł CRM systemu e-Qumak rozbudowano o mechanizmy pracy grupowej w dziedzinie planowania i realizacji kampanii marketingowych. System umożliwia m.in. zgłaszanie pomysłów, przedstawianie szczegółowych planów, zatwierdzanie kształtu i budżetu projektu. Dzięki lepszej integracji z modułem magazynowym i finansowym podczas kampanii można śledzić ruch towarów przeznaczonych do promocji i wydatki, a także analizować związki kampanii z wielkością sprzedaży. W module CRM pojawiły się też funkcje pozwalające śledzić produkty pod kątem ich "cyklu życia" na rynku.

Qumak-Sekom rozbudowuje też oprogramowa-nie portalowe. Portal dla partnerów handlowych jako pierwsza zastosuje Amica SA z Wronek. Z kolei portal dla klientów jest jeszcze na etapie tworzenia - oprogramowanie będzie prawdopodobnie dostępne w połowie przyszłego roku. W dalszej perspektywie firma rozważa stworzenie oprogramowania umożliwiającego budowę portali dla dostawców.

W dziedzinie raportowania Qumak-Sekom stworzył specjalizowaną wtyczkę do pakietu Crystal Reports. Dzięki niej administrator może łatwo tworzyć i publikować gotowe raporty, jednocześnie pozwalając użytkownikom korzystającym z cienkiego klienta Clientele na dostosowywanie ich parametrów, np. zakresu dat itp. Do sukcesów firma zalicza fakt, że oprogramowanie to udało się jej sprzedać jako samodzielne rozwiązanie. Ponadto najnowsza wersja systemu e-Qumak pozwala na replikowanie danych między działającymi w trybie offline rozproszonymi bazami danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200