Nie dla nas

Fascynacja możliwościami systemów klasy MRP II/ERP wyraźnie omija - przynajmniej na razie - sektor bankowo-finansowy.

Fascynacja możliwościami systemów klasy MRP II/ERP wyraźnie omija - przynajmniej na razie - sektor bankowo-finansowy.

Producenci systemów MRP II/ERP zgodnie stwierdzają, że ich rozwiązania mogą być z powodzeniem stosowane w bankach czy towarzystwach ubezpieczeniowych, wspomagając zarządzanie własną gospodarką. W grę wchodzi wówczas nie cała funkcjonalność systemu MRP II/ERP, ale jego pojedyncze moduły obsługujące finanse, kontroling, gospodarkę materiałową czy zarządzanie zasobami ludzkimi.

Pierwszy działający

Ponad rok temu na wdrożenie systemu Oracle Financials zdecydował się bank PKO bp. Start produktywny systemu, obejmującego księgę główną, środki trwałe, zobowiązania i rejestr umów, nastąpił 3 stycznia 2000 r. Wkrótce projekt obejmie, poza centralą, oddziały, a także zostanie rozbudowany o moduły gospodarki nieruchomościami, magazynową i należności.

"System pozwala nam na rozsądne zarządzanie kosztami w podziale na różne rodzaje działalności. Umożliwia lepsze zarządzanie bankiem jako instytucją" - mówi Jacek Pulwarski, dyrektor Departamentu Informatyki PKO bp.

Negocjacje z Oracle Polska, dotyczące zakupu kilku modułów Oracle Applications, prowadzi również Kredyt Bank. "Dla banku system gospodarki własnej nie jest systemem produkcyjnym, a więc pierwszoplanowym. Dotychczas w wielu bankach gospodarka własna była bez problemów prowadzona w systemie bankowym, obsługującym zewnętrznych klientów. W miarę jednak, jak systemy bankowe stają się coraz bar- dziej specjalizowane, prowadzenie w nich gospodarki własnej samego banku traci sens" - stwierdza Dariusz Adamowski, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Kredyt Banku SA.

Nieliczni zainteresowani

Kredyt Bank i PKO bp to na razie jedyne banki, które postanowiły wykorzystać systemy klasy MRP II/ ERP do wspomagania działalności. Obecnie toczy się kilka postępowań przetargowych, ale w wielu przypadkach banki, po kolejnych prezentacjach rozbudowanych systemów tej klasy, tracą przekonanie co do potrzeby ich wdrożenia.

"Sektor bankowo-finansowy tradycyjnie najwięcej inwestuje w informatykę, ale banki posiadają już systemy obsługujące gospodarkę własną, do których są przyzwyczajone. W przypadku systemów MRP II/ERP ich moc ujawnia się po wdrożeniu kilku modułów, a nie tylko np. finansów i księgowości. Tym samym fragment systemu nie spełni pokładanych w nim oczekiwań" - wyjaśnia Piotr Celmer, odpowiedzialny w SAP Polska za sprzedaż w sektorze finansowym.

Producenci systemów MRP II/ ERP upatrują przyczyn umiarkowanego zainteresowania banków ich systemami w konserwatyzmie banków i postrzeganiu informatyki przez pryzmat systemów stricte bankowych, mając jednocześnie nadzieję, że wzrastająca w sektorze konkurencja zmusi wreszcie banki do wykorzystania systemów ERP. Bankowcy zadają jednak przede wszystkim pytania: czy stać nas na to, i ważniejsze, czy efekt będzie współmierny do poniesionych nakładów?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200