(Nie)bezpieczne e-banki?

Według badań, przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie F-Secure, dotyczących bezpieczeństwa bankowości elektronicznej niemal 80% użytkowników wyraża obawy o odpowiednią ochronę stanu swoich kont. Jedynie 1 osoba na 10 jest zadowolona z rodzaju wdrożonych zabezpieczeń.

Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 15 roku życia. Według raportu, 80% badanych jest raczej sceptycznie nastawiona wobec bezpieczeństwa oferowanego przez internetowe usługi bankowe. Tylko 10% cechuje skrajny optymizm - odpowiedzieli oni, że nie boją się niczego działając w świecie wirtualnych finansów. Optymizm charakterystyczny jest dla młodszych respondentów, czyli tych poniżej 40 roku życia). To właśnie oni byli bardziej skłonni postawić ryzykowną tezę, że bankowość elektroniczna jest nawet bezpieczniejsza od swojej tradycyjnej odpowiedniczki. Starsi byli już znacznie bardziej powściągliwi, a osoby powyżej 60-go roku życia przejawiały zupełne czarnowidztwo twierdząc, że e-banking nie jest w żadnej mierze bezpieczny. Badania ujawniły również ścisły związek poziomu optymizmu z własną sytuacją materialną. Dla bogatszych problem bezpieczeństwa transakcji elektronicznych przedstawiał się w znacznie jaśniejszych barwach, niż dla uboższych (zarabiających poniżej 1200 zł), którzy w 44% negatywnie ocenili poziom bezpieczeństwa banków internetowych.

Specjaliści F-Secure pytali także o to, jakie - z punktu widzenia użytkownika - zagrożenia są uznawane za największe. Warto tu dodać, że specjalnie nie posługiwano się fachową terminologią żeby nie spłoszyć respondentów. Zwycięzcą w tej konkurencji okazały się włamania na konto. Dalej uplasowały się takie zagrożenia, jak przejęcie loginu i hasła, a także phishing albo wirusy. Odsetek niezdecydowanych respondentów (odpowiedź: "trudno powiedzieć") w omawianym badaniu był całkiem duży i wyniósł ok. 17%. Co wydaje się interesujące to fakt, żaden z respondentów nie zdecydował się na wybranie... programów szpiegujących jako źródła zagrożeń dla e-bankowości. Okazało się również, że badani widzą w cyberprzestępczości całkiem spore zagrożenie dla dalszego rozwoju bankowości internetowej - uważa tak ok. 40% ankietowanych. Są jednocześnie skłonni do podjęcia walki i gotowi przeznaczyć dodatkowe pieniądze na to, żeby poprawić poziom bezpieczeństwa - średnio... ok. 7 złotych i 70 groszy miesięcznie.

Zobacz również:

  • Czarna strona Apple, o której się nie mówi
  • Card Cracking - niebezpieczne zjawisko w sektorze finansowym
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200